8 vietos Balkanuose, kurias būtina aplankyti

Sudarėme TOP 8 vietų sąrašą, kurias rekomenduojame aplankyti, keliaujant Balkanuose. Čia nerasite nei gražiausiu miestu tituluojamo Dubrovniko, nei Plitvicos ežerų, Kotoro apylinkių ar Santorino salos, nes nenorėjome rašyti apie vietas kuriose nebuvome. Visada norisi rekomenduoti visu kūnu išjaustas ir į atmintį giliai įsirėžusias akimirkas, kad ir kiti žmonės galėtų jomis pasimėgauti.

  1. Rozafos pilis (Škoderis, Albanija)

Dinarų kalnų apsuptyje įsikūręs vienas seniausių Albanijos miestų – Škoderis, o Rozafos pilis yra miesto pasididžiavimas. Legendomis apipintas statinys su įmūryta sienoje pačia gražuole Rozafa datuojamas nuo viduramžių, tačiau čia rasta ir 350 metų prieš Kristų sudėtų akmenų liekanų. Nors klajojančios Rozafos nepamatėme, tačiau jausmas būti šios pilies viduje taip stipriai užgauna vaizduotę, kad gali išgirsti trimituojančius sargybinius, puoštų arklių procesijas ir tą tikrąją viduramžių dvasią. Jei kam patinka tokių laikų filmai, tai čia pasijausite, kaip filmavimo aikštelėje (įėjimo mokestis 200 lekų, apie 1.44€). Iki pilies galite nueiti pėsčiomis nuo miesto centro.

img_20160823_191208_1

 

  1. Ochridas (Makedonija)

Visur minimas yra Ochrido ežeras arba jo apylinkės, tačiau mums labiau įstrigo miestelio senoji dalis: muziejus ant Ochrido ežero (įlanka ant kaulų), Samuelio fortas, amfiteatras, Robev šeimos namas. Pasivaikščiojimas šiose vietose priminė Romos ar Atėnų statinius, tik sumažintas jų versijas. Svarbiausias dalykas – neskubėkite, jei fotografuojate palaukite tinkamo šviesos spindulių kritimo. Tapote, lukterkit nuo Graikijos atklydusios mūzos. Savotiškame pusiasalyje įsikūręs kultūros lobynas jums pasiūlys tai, dėl ko nuo 2011 metų krepšinio čempionato keikią makedonus – juos įsimylėsite. Patekimas į Samuelio fortą 30 denarų (apie 0.5€). Patekimas į kitus objektus teoriškai buvo mokamas, tačiau niekas pinigų nerinko.

  1. Sokrato kalėjimas (Atėnai, Graikija)

Įstabiausias Atėnų palikimas yra Akropolis ir niekas dėlto nesiginčija, tačiau rekomenduotume pakilti į šalia esantį devynių mūzų kalną (Filopapo kalva). Čia atsiveria nuostabi Akropolio ir paties miesto panorama, negana to čia rasite ir Sokrato kalėjimą (einant į kalną Jus ves nuorodos). Stovint prie akmeninio  grotuoto urvo nejučiomis pačios lūpos ištaria auksinę ir mūsų mėgstamą frazę: „Saulė turi vienintelį trūkumą: ji negali matyti pati savęs“. Ant kalvos taip pat yra amfiteatras ir paminklas, labiau primenantis mažą šventyklą. Mums būnant vasaros pradžioje plieskė 38 laipsnių karštis, žmonių beveik nebuvo ir slėpdamiesi kalvos medžių pavėsyje jautėmės, kaip tikri graikai piligrimai. Įėjimas į Akropolį kainuoja 20€, tuo tarpu patekimas ant kalvos nemokamas.

  1. Splitas (Kroatija)

Kroatija turi daug nuostabių miestų: Dubrovniką, Pulą, Zadarą (ką jau kalbėti apie šalia esančias salas), tačiau mes buvome Splite ir kaip visada sužavi dalykai, kurių nesitiki. Senamiestis besibaigiančios dienos fone atėmė žadą, o Diokletiano rūmai privertė prisėsti ir visiškai iškrauti fotoaparato bateriją. Neįmanoma atsistebėti, kaip galėjo trečiame amžiuje Romėnai sukurti tokį šedevrą, kuris beje puikiai išsilaikė iki šių dienų. Nusileidus laiptais į cokolinį aukštą pirmą kartą gyvenime kiek ilgėliau apžiūrime suvenyrų parduotuves (ne pačias prekes, o kaip jos įsiterpia į istoriją). Ši vieta vienareikšmiškai mūsų nuomone yra geriausias praeities ir dabarties draugystės rezultatas. Patiekalų kainos kavinėse šioje zonoje pareikalauja šaltakraujiškumo, tačiau bent jau paklaidžioti labirintais virtusiose gatvelėse, žibintų ir žvakių fone yra būtina viešint Splite.

  1. Juodasis ežeras (Žabliakas, Juodkalnija)

Durmitoro kalnų masyve telkšantis Juodasis ežeras (Crno ežeras) vienas iš nedaugelio objektų, kuris prikausto dėmesį, taip ilgai, jog nepastebi, kaip prabėga pora valandų, visa popietė. Tavo žvilgsnį, tiesiog praryjantis ežero tolis, skatina fantazijas apie savotišką Nesę. Juolab kai gylis vietomis siekia net beveik 50 metrų gali tik įsivaizduoti, kas slepiasi vandens platybėse. Čia įrengta daug žygeiviams skirtų trasų, taip pat trasų dviratininkams. Dėl atsiradusio nuovargio mes trasų nesirinkome, bet paėję kiek tolėliau įsitaisėme ant taip vadinamo „mažojo ežero“ akmenuoto kranto. Stebėjome, kaip retkarčiais iš vandens išskrenda žuvelės, kaip atsispindėję nuo vandens paviršiaus spinduliai akina ir priverčia prisimerkti. Buvo tikroje gamtos namų apsuptyje, kuri reikalinga lyg atsvara architektūriniams šedevrams ar miesto šurmuliui. Įėjimo kaina į parką 3€.

  1. Taros kanjonas (Juodkalnija)

Taros kanjonas slepia vieną giliausių tarpeklių pasaulyje, bet mus labiau sužavėjo „Tiltų karalius“.  Nors šis penkių arkų tiltas puikuojasi daugumoje Juodkalniją atspindinčių nuotraukų, rekomenduotume išmėginti ekstremalesnes pramogas: raftingą, nusileidimą lynais nuo vieno šlaito iki kito. Pastarąjį išbandėme ir mes (beveik 900 metų ilgio trasa, 150 metrų aukštyje tikrai nepaliks abejingų). Po kelionės, mūsų dažnai klausė koks jausmas skrieti per kanjoną prisisegus diržais prie lyno. Atsakyti galime paprastai – skriejome taip greitai, kad visi rūpesčiai, bėdos ir problemos nebespėjo su mumis ir mes jas palikome klaidžioti tarpeklio apačioje, šalia vakarop susidariusio rūko. Nusileidimo kaina: mažasis nusileidimas 10€, didysis 20€ žmogui. Iki tilto galima atvažiuoti autobusu iš Žabliako (apie pora eurų žmogui).

  1. Blagaj Tekija (Balgaj, Bosnija ir Hercogovina)

Didžiausią kultūrinį įspūdį palikę Dervišų namai, apsupti gamtos stebuklų: krioklio, uolos, vandens telkinių. Vėlgi važiavome čia apžiūrėti tiesiog vienuolyno (bent tada taip manėme), o patekome į kitą pasaulį. Mus perrengė Dervišų drabužiais, keliavome po jų gyvenamuosius kambarius, maldos vietas. Nepaisant vėliavos ir šventosios knygos, niekaip negalėjom sutapatinti musulmonų gyvenančių čia, su musulmonų etikete klijuojame Europoje po visų neramumų ir išpuolių. Visi namai persmelkti ramybe ir meditacija, kai tuo tarpu pro langelį atsiveria vandens žydrynė. Čia neegzistuoja laikas, yra tik sielos tobulėjimo tarpsniai, kuriais kopdamas žmogus tampa laisvas nuo įpročių, atsiriboja nuo stresą keliančių veiksnių. Pasiekti Blagaj miestelį galite iš Mostaro autobusu (2.1€ žmogui), tuo tarpu patekti į Dervišų namus kaina apie 4€ žmogui.

  1. Komano ežeras (šiaurinė Albanija)

Balkanuose yra daug įspūdingo grožio ežerų, tačiau mums didžiausią įspūdį paliko Komano ežeras esantis keliasdešimt kilometrų nuo Škoderio. Mes plaukėme valtele šiuo ežeru iki vietinių gyventojų namų, kuriuose valgėme jų tradicinius patiekalus ir ilsėjomės „privačiame“ paplūdimyje. Tie kalnų vaizdai plaukiant valtele apsuko galvą visos kelionės metu. Retkarčiais krantuose pasimatydavo vietiniai gyventojai, vaikai sėdintys po tris ant asiliuko, kuris juos gabendavo namo. Tai visiškai atrodo nuo civilizacijos atitrūkęs pasaulis. Ir jeigu kada mūsų kas paklaustų, ką norėtumėt nuveikti žemėje per paskutinę gyvenimo valandą – nedvejodami rinktumėmės šį maršrutą, upės vingius ir kalvų natūralų išpuoselėtą grožį. Tiesa pasiekti šią vietą nėra paprasta viešu transportu, todėl teko rinktis ekskursiją (nuvežimas iš Škoderio ir atgal, transportavimas valtele ir pietūs vietinių namuose kainavo apie 40€ žmogui).

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s