Latvija nuotykių ieškotojams. Mistinė kaimyninės valstybės pusė!

Latvija, tai netik visiems puikiai pažįstamas Rygos senamiestis, poilsis Jūrmaloje ar Liepojoje. Šios kaimyninės šalies istorinis palikimas yra stulbinantis, tik reikia jį atrasti ir svarbiausia turėti pakankamai drąsos jį priimti. Šio straipsnio tikslas atskleisti kitokią Latviją – mistišką, apipintą legendomis ir žmonių pasakojimais, kurie neretai priverčia krūptelti, net ir visko mačiusius.

„Skrunda – 1“ (Kombinatas) (deja lankytojai nebeįleidžiami)

Norint išgirsti, kaip plaka širdis nereikia keliauti labai toli nuo Lietuvos. Pasitelkus istorinėmis žiniomis ir vaizduote, Černobylio alternatyvą galima rasti Latvijoje (netoli Skrunda miestelio) įkurtoje „Skrunda – 1“ teritorijoje. Miestas absoliučiai tuščias, tačiau sutemus pasak čia likusių nakvoti žmonių, nepaleidžia jausmas, kad kažkas tave stebi. Rodosi, tarsi gretimų daugiabučių languosi stovi žmonės ir žvelgia į mus – įsibrovėlius. Vaikščioti pasišviečiant prožektoriumi po miestą yra viena didžiausių adrenalino sukilimo priežasčių, kai rodos gali naktį išbūti ir nemiegojęs (dėl savo paties saugumo).

Tai miestas vaiduoklis, kuriame sustojęs laikas. 1980m. Įkurtas izoliuotas miestas buvo skirtas kariniams tikslams (sumontuoti radarai, sekti balistines raketas). Miestas buvo visiškai autonominis, turėjo savo ligoninę, kalėjimą, katilinę, darželį ir daug kitų pastatų, bei geriausiais savo metais talpino 5000 žmonių.

Žlugus sovietų sąjungai iš miesto išsikėlė visi gyventojai ir liko tik pastatai, menantys istorinius įvykius, žmonių gyvenimą ir priverčiantys kūnu nubėgti šiurpuliukams, kai žengi apleistų kambarių, valgyklų, įkalinimo įstaigų grindiniu.

„Skrunda -1“ (kiek vėliau „Skrunda -2“) savo pilnavertiško egzistavimo laikotarpiu skleidė labai stiprius žemo dažnio signalus, ko pasėkoje aplinkinių miestų gyventojai jautė negalavimus susijusius su dėmesio sutrikimais. Maža to, signalai trukdė žiūrėti televizijos programas (vaizdas aplinkinių miestelių gyventojų televizoriuose periodiškai dingdavo net 7 minutėms).

Nuo 2016 m. Vasario į teritoriją patekti kainuoja 4 eurus, tačiau patekus atsiveria  visiška laisvė. Galima užlipti ant namo stogų, patekti į kažkada gyvenusių žmonių butus. Keliauti į kitus pastatus, kurie laikui bėgant nunyko. Juos vis labiau apgadino vandalai ir nepasigailėjo laikas.

Jeigu norite išbandyti save, pažiūrėti kokia laki vaizduotė, stiprūs nervai – „Skrunda 1“ puikiai tam tinka. Be to čia radiacijos kiekis neviršija normos ir yra saugu (priešingai nei Pripetėje – Černobylyje). Jei bijote keliauti savarankiškai, tai organizuojamos ekskursijos iš Rygos (apie 20€ žmogui) ir Klaipėdos.

Tikslus „skrunda – 1“ adresas: 5km į šiaurę nuo Skrunda miestelio, Ranki Parish, Latvija

GPS koordinatės: 56.716667°N 21.983333°E

Mistiškasis Puokainių miškas

Latvijoje, netoli Rygos, yra gal būt pati didžiausia anomalinė zona pasaulyje – Pokainių miškas. Jame ilgus šimtmečius glūdi didi Šventykla, kartais Latvijoje vadinama latviškais X failais. 1995 metais, ėmus kirsti Mišką, atsivėrė Akmenų karalija.

Miškas auga ant kalvų, kurių yra lygiai 30. Labai keistai atrodo ąžuolai, ant kurių lapai auga tik iš vienos pusės. Tačiau pati didžiausia miško keistenybė – jame esantys akmenys! Niekas negali pateikti įtikinamos versijos iš kur miške atsirado šie nemažai sveriantys rieduliai? Labiausiai paplitęs padavimas apie tai, kad senais laikais į šias vietas rinkdavosi maldininkai iš visos Europos, kurie atgabendavo ir miške palikdavo akmenis, kaip išsilaisvinimo iš nuodėmių simbolį.

Visas kompleksas – eilė šventųjų kalvų (Alkų) ir slėnių, su juose išdėstytais Akmenimis bei jų kombinacijomis: Akmenų ratais, Akmenų takais (meridianais, energetinėmis linijomis), šventaisiais šaltiniais bei Vandens telkiniais.

Apvalyti atsivėrė du „prūdai“, beje, išgrįstais Akmenimis krantais. Jie šalia, lyg dvi akys: šiltasis ir šaltasis. Atsistojus tarp jų ir ištiesus delnus į šonus, nuo vieno sklinda šiluma, o nuo kito – šaltis.

Dar pasakojama, kad vienoje kalvoje yra užkastas kažkoks objektas. Vieni tyrinėtojai galvoja, kad tai gali būti radioaktyvus meteoritas, kiti – senovinė kapavietė. Akmenys ant šios kalvos, kuri vadinama „Zikuratu“, išdėstyti griežta tvarka – pagal pasaulio šalis. Atrodo, kad šie akmenys kažkada tarnavo kaip kompasas.

Yra žinoma atvejų, kad kai kurie drąsuoliai su savimi iš miško pasiimdavo po kokį patikusį akmenį, o po to tapdavo katastrofos auka arba tokį žmogų imdavo persekioti nelaimės. Tikriausiai nebuvo kam perspėti šių žmonių, kad negalima akmenų išnešti iš miško – juk Pokainių miškas buvo maldininkų piligrimystės vieta, į ją iš visos Europos buvo gabenami didesni ir mažesni akmenys bei paliekami tam tikrose vietose, meldžiantis nuodėmių atleidimo. Tarsi „atgailos“ akmenys.

Tai dar ne visos paslaptingosios vietos keistenybės. Pokainių miške yra laukymė, kurioje auga sena pušis. Po šia pušimi temperatūra visada aukštesnė, nei aplinkui – kažkur iš apačios sklinda šiluma, kuri pasklinda po visą kūną, jį sušildydama netgi per didžiausius speigus.

Tikslus Puokainių miško adresas: Senpokaini“, Naudites valsč., Dobeles sritis, Latvija LV- 3724

GPS koordinatės: 56.57703°N 23.07134°E

Valmieros pilis

Valmieros pilis laikoma vienu iš Latvijos stebuklų. Nežiūrint į tai, kad dabar iš kažkada didingos tvirtoves liko tik griuvėsiai, tai yra viena iš labiausiai turistų lankomų vietų. Juos domina turtinga pilies istorija ir su ja susiję paslaptingi padavimai.

Pagal vieną versiją, tvirtovė Valmieroje buvo pastatyta 1224 metais. Ją pastatė Livonijos ordino riteriai dešiniajame Gaujos krante seno baltų miesto, kurio valdovė buvo legendinė Beverina – pusiau dievas, pusiau moteris, – vietoje. Kartais pati pilis vadinama Beverinos vardu.

Kaip pasakojama padavime, pilies statybai riteriai liepė vietiniams žmonėms surinkti visus akmenis iš šventų vietų, kur buvo įrengtos pagoniškos šventovės. Nežinia, kokiu tikslu tai buvo daroma. Gal taip buvo siekiama išnaikinti pagonybę ir atversti gyventojus į krikščionybę? O gal riteriai tikėjosi, jog kulto akmenų magija suteiks statiniams ypatingą galią?

Tačiau iš šventų akmenų pastatyta centrinė pilis pasirodė esanti prakeikta. Joje ne kartą paslaptingomis aplinkybėmis mirė žmonės. Vieni kentėjo nuo nežinomų ligų, kiti pasikardavo, treti išprotėdavo nuo siaubingų vaizdinių ir nuo tvirtovės sienos šokdavo į ją supantį griovį… Po to, kai mirė vienas kryžiuotis, kuris statė Valmieros pilį, jo kūnas pakilo į orą ir keletą dienų kabėjo prie sienų, kol jį sulesė paukščiai…

Dabar Valmiera yra daugybės ekstrasensorikos mėgėjų susitikimo vieta. Į miestą taip pat keliauja tie, kas nori pasisemti „astralinės energijos“. Pasakojama, kad akmenys, iš kurių pastatyti senoviniai statiniai, naktimis kartais šviečia. Prie pilies griuvėsių auga šventi medžiai. Niekas jų nesodino, ir visiškai neaišku, kaip jie galėjo išdygti akmenuotoje dirvoje ir jau daug amžių joje augti.

Labiausiai žinomas Devynių šakų ąžuolas. Nuo medžio kamieno iš tikrųjų eina devynios didžiulės šakos, kurios persipina tarpusavyje ir sudaro įmantrius mazgus. Pasakojama, kad prisilietus prie ąžuolo kamieno per lygiadienį, po medžio žieve galima pajusti paslaptingą pulsavimą, tarsi medis perduoda savo energiją jį liečiančiam žmogui.

Tikslus Valmieros pilies adresas:Valmiera, Bruņinieku iela 3 , LV-4201, Latvija

GPS koordinatės: 57.538889 °N, 25.428333 °E

Karostos tvirtovė – kalėjimas

Karostos tvirtovė stūkso Liepojos šiaurėje. Tai – buvęs svarbus Rusijos imperijos karinis kompleksas, pastatytas XX a. pradžioje. Šiandien čia rengiami pažintiniai turai ir organizuojami realistiški žaidimai, tad visi norintys gali savo kailiu pajusti, ką prieš šimtmetį išgyveno Karostos kaliniai.

Liepojos šiaurėje caro Aleksandro III įsakymu pastatyti Karostos įtvirtinimai buvo vienintelė tokia karinio jūrų laivyno bazė visoje Rusijos imperijoje. Kadangi Liepoja buvo neužšąlantis uostas ir svarbi imperijos prekybinė stotis, aplinkui statydamas fortifikacijas ir įrenginėdamas gynybines artilerijas, caras tikėjosi ją apsaugoti nuo galimų priešų atakų. Iš viso aplink Liepoją išdygo šeši kariniai fortai, iš kurių stipriausias – KarostaKarostoje buvo sukurta ištisa vidinė gyvenamoji infrastruktūra su kanalizacija, elektros pastotėmis, vandens bokštu, mokykla, katedra, paštu, ligonine… Miestelis, kaip ir Liepoja , turėjo neužšąlantį uostą, tad čia buvo puikios sąlygos švartuoti povandeninius laivus.

Tačiau bene didžiausia Karostos įžymybė – tai karo nusikaltėlių kalėjimas, kuris yra atviras turistams. Sako, jog vienintelis toks Europoje. Šiandien čia rengiamos teatralizuotos ekskursijos ir realybės šou primenantys vaidinimai, kurių metu galima pačiam pabūti Sovietų belaisviu (tikrų pojūčių gerbėjai gali pasijusti kalinio kailyje vaidindami kalinį “Ekstremalioji naktis“ spektaklio rėmuose, nakvodami kalėjimo kameroje), pajusti kalinio dalią, aplankyti autentiškas kalinių kameras, kurias paskutiniai kaliniai paliko tik 1997 m. Teigiama, jog nė vienam kaliniui nepavyko pabėgti iš šio kalėjimo. Šiandien Karostos tvirtovė – unikalus karinio paveldo objektas, itin tikroviškai atspindintis praeitį. Juk vis dėlto tai – vienintelis turistams atviras karinis kalėjimas Europoje.

Jau iš pat pradžių tai buvo niūri vieta žmonių likimams traiškyti ir laisvės dvasiai slopinti. Kalėjime buvo pastebėti keli nepaaiškinami reiškiniai – girdėjosi žingsniai, pačios išsisukdavo elektros lemputės, atsidarydavo uždarytos kameros, koridoriuose pasirodydavo žmonių kontūrai.

Su vaiduokliais Karostos kalėjime mėgina susitikti šiuolaikiškai ginkluota profesionalų komanda – Ghost Hunters International – nusprendę, kad Karostos kalėjimas yra viena iš vaiduokliais apsėstų vietų pasaulyje.

Tikslus Karostos tvirtovės – kalėjimo adresas: Karosta, Invalīdu iela 4, Liepāja, LV-3402

GPS koordinatės: 56.55°N 21.005556°E

Daugiau informacijos: www.karostascietums.lv

Daugpilio fortas

Daugpilio fortas – vienintelis nuo XIX a. pradžios taip gerai išsilaikęs karinio paveldo objektas Šiaurės Europoje. Piktžolėmis apaugę požeminiai kalėjimai, priplėkę seni kanalai, apleisti pastatai ir nykios gatvelės  – šie Daugpilio forto vaizdai ne vienam kelia slogią nuotaiką, tačiau kaip bebūtų, senasis Daugpilio fortas – vienas svarbiausių miesto simbolių ir istorinių paminklų.

Darbai prasidėjo 1810m. – kad kuo greičiau eitųsi, statyboms caras įsakė surinkti per 10.000 vyrų. Žmonės dirbo dvejomis pamainomis – vieni dieną, kiti naktį. Fortas turėjo būti baigtas per 3 metus, tačiau Napoleonas į Daugpilį įžengė jau 1812m. Rusų armija, vadovaujama generolo Barcklay de Tolly sėkmingai apginė nebaigtą statyti Daugpilio fortą. Po sėkmingos kovos caras fortą apdovanojo už drąsą ir narsą, tačiau pakili rusų nuotaika greitai išgaravo, mat įžeistas Napoleonas dviguba jėga antra kartą smogė Daugpilio fortui, tik šį kartą iš kitos pusės. Po šio puolimo pergalę šventė Napoleonas – rusų kariai turėjo apleisti Daugpilio tvirtovę. Fortas buvo nuniokotas, visa viduje saugota karinė amunicija – nuskandinta Dauguvos upėje.

Šiandien Daugpilio fortas – atviras lankytojams. Tik kartais, klaidžiojant tvirtovės gatvelėmis,  gali apimti jausmas, kad jauti čia kentėjusių žmonių baimės virpėjimą…

Daugpilio tvirtovės Arsenalo pastate yra įkurtas Daugpilio Marko Rothko meno centras. Tai vienintelė vieta Rytų Europoje, kur galima susipažinti su pasaulyje garsaus dailininko, abstraktaus ekspresionizmo pradininko Marko Rothko originaliai kūriniais.

Tikslus Daugpilio tvirtovės adresas: Hospitāļa iela, Daugavpils, LV-5401

GPS koordinatės: 55.883333°N 26.533333°E

Daugiau informacijos: www.daugavpils.lv

Ibernės lokatorius (VIRAC)

Ventspilio tarptautinis radijo ir astronomijos centras (VIRAC) įkurtas Ventspilio apskrities pušynų glūdumoje, ant Irbės upės kranto. VIRAC buvo atidarytas 1994m. liepos 22d. tikslu atlikti kosminius tyrimus, stebėti, fiksuoti ir kaupti gaunamus duomenis ir juos pritaikyti radijo astronomijoje, kosmologijoje, astrofizikoje, geodezijoje ir kituose  moksluose. Tarybiniais laikais šis armijos objektas buvo vadinamas „Zvaigznīte” („Žvaigždutė“). Radijo astronomijos centro darbas vyksta specialių antenų – radiolokatorių pagalba, kurios pastatytos buvo jau 1970m. Abi antenos įspūdingo dydžio – vienos skersmuo 32 m, kitos – 16m. Vykstant Šaltajam karui, Sovietų sąjunga jomis sekė užsienio šalių palydovus. Iki mūsų dienų šie VIRAC radiolokatoriai išliko didžiausi tokio tipo prietaisai visoje Šiaurės Europoje.

VIRAC buvo slapta karinė bazė, net nepažymėta žemėlapiuose. Už nedidelį mokestį turistai gali pasidairyti po tyrimų centrą, apžiūrėti didžiausią radiolokatorių Šiaurės Europoje RT-32, sveriantį 600 t. Apskritai, ekskursija į VIRAC turėtų patikti daug kam – ir tiems, kurie domisi technika, ir tiems, kuriuos labiausiai traukia graži gamta ar netradicinės pramogos. Čia yra galimybė susipažinti su įdomiausiais Latvijos kosminių tyrimų istorijos etapais, užlipus į radiolokatorių viršūnes, iš aukštai pasigrožėti nuostabiais vaizdais – matyti Baltijos jūra, žaliuojantys pušynai, sidabrinė Ibrės upės vaga. Aktyvaus poilsio mėgėjai į VIRAC centrą gali atvažiuoti dviračiais ar atplaukti baidarėmis.

VIRAC – atokiai nuo miesto ir apskritai civilizacijos esantis turistinis objektas, tad ekskursijos čia nėra labai dažnos. Jei norite įspūdinguosius radiolokatorius norite apžiūrėti ne tik iš išorės, bet ir patekti į jų vidų, centro darbuotojai  turistų pageidauja apie atvykimą pranešti iš anksto. Nors prieš ekskursiją tikrai būsite perspėti palydovų, vis dėlto, vieną svarbų momentą turėkite omenyje ir prieš atvykdami – centro teritorijoje griežtai privaloma išsijungti mobiliuosius telefonus, kad jokios elektromagnetinės bangos netrukdytų radiolokatoriams gaudyti kosminių signalams.

Tai – didžiausias Šiaurės Europoje radioteleskopas, tarsi šikšnosparnis „matantis” garsus, pagaunantis akiai nematomą spinduliuotę ir paverčiantis ją vaizdu. Šitaip astronomai stebi Saulę ir seniausią spinduliuotę – prieš daugelį milijardų metų iškart po Didžiojo sprogimo, kai gimė Visata, atsiradusias daleles.

Tikslus Ibernės lokatoriaus (VIRAC) adresas: VSRC, Ventspils raj. Ances pag., Irbene, LV-3600

Daugiau informacijos: http://virac.eu ir http://virac.venta.lv

Šaltiniai:

www.apiemistika.lt

https://raimundasbakutis.blogspot.lt/

http://www.latvia.travel/lt

http://www.way2latvia.com/lt

Kelionė adrenalino entuziastams – Pripetė (Černobylis)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s