Kelionė adrenalino entuziastams – Pripetė (Černobylis)

pripyat-1366156_1920

1986 m. Balandžio mėnesio pabaiga – gana šilta, kaip tokiam metų laikui. Vaikai eina į mokyklą, autobusai gabena jų tėvus į darbą. Daugelio žmonių galvose sukasi mintys apie karjerą, perspektyvas ar paprasčiausiai svajones, kurios regis gali neužilgo išsipildyti. Visi, kiek leidžia Sovietinė santvarka yra laimingi ir Pripetės miestelis pilnas gyvybės ir gabių protų (fizikų, branduolinės energetikos specialistų) tiesiog akyse plečiasi. Atominės elektrinės darbuotojų amžiaus vidurkis siekia apie 26 metus, todėl aplinkose jaučiamas jaunatviškas entuziazmas, ore sklando studijų užrašai, taip ir neišmokti su americio skilimu susiję skaičiavimai.

Naktis iš Balandžio 25 dienos į 26 -ąją pakeitė visų miestelio žmonių gyvenimą. Svajonės atitolo nuo realybės, kol galiausiai buvo galutinai palaidotos radioaktyvaus lietaus. Tą naktį įvyko sprogimas ketvirtame reaktoriuje ir milžiniška spinduliuotė išsilaisvinusi pasklido aplinkoje. Beveik niekas nesuprato kokio masto avarija įvyko ir kokias pasekmes ji turės. Tik po kiek laiko miestelis buvo pripildytas autobusais, kurie lyg traukinio vagonai vežė gyventojus „kelių dienų“ išvykai. Pasiimti galima buvo tik būtiniausius daiktus ir jokių gyvūnų. Šunys ir katės liko stebėti, kaip jų šeimininkai palieka juos mieste, kurį bėgant metams susigrąžins gamta.

Radiacija yra ne vienintelis dalykas persismelkęs Pripetėje ir jos apylinkėse. Visur jaučiamas šeimyninės gyvenimo rutinos ir begalinės baimės mišinys. Žvelgdami į apžvalgos ratą (kuris taip niekada ir nepakėlė nei vieno žmogaus pasigrožėti miesto panorama) juntamas paprastumas ir savaitgalio planuose buvimas šeimos rate, kita vertus žvelgiant į ant žemės gulinčias sulūžusias lėles širdį perveria bejėgystės jausmas. Beviltiškumas susimaišęs su panika ir informacijos trūkumu.

Idiliškas miestelis virto pragaro miestu, kuris jau niekada nebus toks, koks buvo. Pastaraisiais metais „sarkofagas“ atsinaujino ir „stipriau“ apklojo reaktorių, o Pripetė tapo ekstremalių pojūčių išsiilgusių turistų lankymo vieta. Tačiau čia laisvės, kiek yra Latvijos vaiduoklyje (Skrunda) nėra. Patekti į teritoriją galima tik su gidais arba pasiryžtumėte nelegaliai kirsti perimetrą. O tokių drąsuolių („stalkerių“) netrūksta. Kas yra „stalkeris“ turbūt geriausiai atskleidžia Arkadijaus ir Boriso Strugackių romanas „Piknikas šalikelėje“ – verta paskaityti. Tačiau būti tokiu entuziastu reikia patirties ir kas svarbiausia suvokimo, jog tampi pareigūnų, „metalistų“ ir radiacijos priešu.

Ar Pripetėje yra saugu? Reikėtų konkretizuoti klausimą, kas būtent kelia pavojų. Jei radiacija, tai ji kiekvienoje zonoje yra skirtinga. Apleistuose daugiabučiuose radiacijos yra ne ką daugiau nei jūsų gyvename name. Tačiau kitose vietose radiacijos norma yra viršijama taip stipriai, kad ilgai užsibuvus gali sukelti negalavimus. Kasmetinė apšvita, vidutiniškai tenkanti žmogui, siekia iki 3 milisivertų (mSv). Pavyzdžiui, pirštų ir sąnarių rentgenograma sukelia 0,01 mSv apšvitą, krūtinės ląstos – 0,02 mSv, o bene didžiausią kūno plotą apimanti stuburo juosmens rentgenograma – 1,3 mSv. Beje, pavyzdžiui, kosminės spinduliuotės intensyvumas kylant aukštyn didėja. Skrendant 10,3-11,3 km aukštyje žmogų veikiančios jonizuojančiosios spinduliuotės dozės galia 30-40 kartų didesnė nei žmogui būnant Žemėje, taigi dažnai skraidydami lėktuvais galime gauti nemažas apšvitos dozes. Pripetės mieste šiuo metu yra apie 0,8 μSv/h (kai normali spinduliuotė siekia 0,1 μSv/h).

Pripetės „klestėjimo“ laikais gyventi šalia atominės elektrinės buvo „ekonomiška“. Vietiniai gyventojai turintys metalines tvoras, galėjo tiesiog užmesti laidus ant jų ir gaudavo nemokamos elektros, kurią panaudodavo savo reikmėms.

Kitas įdomus objektas Černobylio zonoje – „Duga – 2“ antenos (Grėsmingos metalo konstrukcijos, masiškai viliojančios aukščio ir istorijos entuziastus) esančios slaptame miestelyje Černobylis – 2. Niekas tiksliai nežino, kada sovietai ėmėsi DUGA projekto. Toks įrenginys galėjo užfiksuoti dar tik kylančią raketą iš JAV ir perduoti šią informaciją sovietų vadovybei, kuri turėtų pakankamai laiko sukurti atsakomajam planui.

Tačiau Černobylio zonoje pavojus nėra susijęs vien su radiacija. Jei keliaujate su gidu (kas yra saugiausia) Černobylis (kaip avarijos vieta) gali paveikti jūsų psichiką. Grįžus iš šios zonos, kiekvieną susirgimą galite priskirti buvusiai išvykai. Ta prasme, kad psichologiškai turėsite atpirkimo ožį, kuris gali pradėt badytis. Žmonės ketinantys čia važiuoti, turi būti pasiruošę psichologiškai, o pavasariniai tiltų atbrailų „vaikščiotojai“ turėtų aplenkti šią vietą.

Pavojus gali tykoti ir iš „pasikeitusių“ gyvūnų. Dauguma filmų rodo apie šamus mutantus, rudas meškas (nežinia iš kur vaikščiojančias po daugiabučius). Tačiau maža dalis tiesos dėl gyvūnų elgesio sutrikimų yra. Tiesa, buvusių žmonių teigimu susikryžminę šunys su vilkais gana draugiškai bendrauja su atvykėliais. Tačiau nežinia, kaip jų instinktai veikia naktį, kai keliauja gaujomis ir jaučia, kad „dovanų“ su savimi neturite.

Yra tam tikros taisyklės, kurių privalu čia laikytis. Visas jas išdėstys gidai, tačiau turite suvokti, jog maisto valgyti atviroje zonoje nerekomenduojama (čia vis dar yra radioaktyvių dalelių, kurios gali susigerti ir taip patekti į jūsų organizmą). Kuo mažiau liesti bet kokius paviršius ir juolab negerti vandens iš telkinių. Ypač būtų puiku, jei būtumėt trumpai apsikirpę – dėl šios priežasties nebuvo išsivežami gyvūnai tragedijos metu. Tačiau vėlgi turistiniuose maršrutuose kenksminga spinduliuotė yra minimali, šie patarimai geriau taikomi nelegaliai kirtusiems perimetrą. Visur reikia nešiotis prietaisą fiksuojantį kenksmingų spindulių dozę. Fotografavimas yra apribotas, tačiau visų turistų nesugaudysi ir į internetą naujų vaizdų iš Pripetės patenka su kiekviena turistų grupele. Be abejo zonoje galioja sausas įstatymas ir nepilnamečiai neįleidžiami. Dėl gautos radiacijos būsite tikrinami patikros punktuose ir jeigu viršysite normą, teks „pemzos“ pagalba nusišveisti.

Kas būna jei pareigūnai pagauna „stalkerį“? Atsakysiu, kaip teigė vienas Kapači kaimo gyventojas – tas pats, kas policininkui patekusiam į kalėjimą. O jei oficialiai, tai 27€ bauda ir teisė konfiskuoti visus daiktus (gali būti areštas ir „tampymas“ teismuose). Tai jeigu esate nepatyrę ekstremalių vietų keliautojai siūlyčiau rinktas saugesnį patekimą į zoną – gido paslaugas.

Kalbant apie gidus, tai siūlyčiau rinktis žmones profesionalus (Lietuvoje arba Ukrainoje), nes yra manančių, kad galima tiesiog savo transportu nuvažiuoti iki Černobylio, o ten susirasti vietinį „verslininką“ ir taip patekti į zoną. Na čia būtų tas pats, kas darytumėtės plastinę sėdmenų operaciją antisanitarinėm sąlygom pas neaiškų puertorikietį per ilgai prisižiūrėjusį „Kardashian“ nuotraukų. Geriau rinktis patikimus variantus, nes būsite zonoje, kur klaidų ir nesklandumų kaina labai didelė.

Pripetė – ne Alanija su viskas įskaičiuota. Čia pirmiausia reikia keliauti užjaučiant mirusius žmones, turėti pagarbos vyrams, kurie žuvo gelbėdami kitus. Antra, reikia ištvermės ir supratimo, kad viešbutis, kuriame gyvensite (jei vyksite su gidu) ne „Hilton“ ir tiek uždarų, tiek juolab atvirų baseinų negausite. Tai ekstremali kelionė, pritaikyta adrenalino fanams, o ne paplūdimių fanatikams. Trečia – į tokias keliones vykdami turime suvokti, jog ne ginklai ar radiacija žudo žmones, o pirmiausia patys žmonės žudo vieni kitus. Suvokime istoriją ir keliaudami apmastykime kokie mes tapome, ir kokie galėjome būti.  Tokiu atveju pajusime atmosferą kuri tvyroje Pripetėje prieš nelaimę ir savaitėmis po jos.

Kiek kainuoja kelionė į Černobylį (Pripetę) ir kaip ten nusigauti?

Iš esmės yra trys variantai, kaip galite pasiekti Černobylio zoną:

  • Galite vykti su gidu iš Lietuvos. Kelionės kaina siekia kiek daugiau nei minimali mėnesinė alga, tačiau į kelionę įskaičiuotas transportavimas, maitinimas, visos reikalingos dokumentacijos pildymas ir be abejo gido paslaugos (didelis saugumo garantas).
  • Jeigu vykstate ne iš Lietuvos, tai geriausias variantas yra skristi į Kijevą. O ten yra įsikūrę nemažai tokius turus organizuojančių agentūrų. Pateikiame keletą pavyzdžių:
  1. https://www.tourkiev.com/ Kainos prasideda nuo 79$ (tačiau būtinai išnagrinėkite, kas siūloma už šį kelionės paketą)
  2. https://www.chernobylwel.com/ Kainos prasideda nuo 119€ (tačiau būtinai išnagrinėkite, kas siūloma už šį kelionės paketą)
  • Galite keliauti savarankiškai iki Černobylio zonos ir perimetrą kirsti nelegaliai. To nerekomenduojame, tačiau pridedame kaip alternatyvą veiksmų laisvės ištroškusiems ekstremalių pojūčių fanatikams. Dar kartą pakartosiu, kad tokiu atveju ir fiziškai turite būti pasiruošę, ir pažinčių turite sukaupę, kas jus praves į zoną. Metalų vagys ir miško gyventojai, kaip tik ir tyko tokių klajūnų, todėl jei renkatės kelionę į prarastąjį miestą – rinkitės bent jau gido (kaip saugumo garanto) paslaugas.

Latvija nuotykių ieškotojams. Mistinė kaimyninės valstybės pusė!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s