Ką veikti Lietuvoje

Atraskite Anykščius! TOP 15 vietų, kurias privalu pamatyti mieste ir jo apylinkėse!

Anykščių rajonas įsikūręs šiaurės rytinėje Lietuvos dalyje. Nuo Vilniaus ir Kauno Anykščiai nutolę vos 100 km. Dabartinių Anykščių vietoje jau nuo seno buvusi gyvenvietė, nes ši vieta buvo labai patogi ne tik gyventi, bet ir prekiauti. Šventąja, o po to Nerimi ir Nemunu prekės galėjo būti gabenamos į vakarinius šalies rajonus ir pajūrį. Anykščiai – mažas žemės kampelis, kur gamta ir istorija sudėliojo viską, kuo turtinga Lietuva. Čia guli svarbiausias Lietuvos akmuo, čia teka ilgiausia lietuviška upė, čia stiebiasi aukščiausia bažnyčia, driekiasi vienintelis prie Baltijos Medžių lajų takas – ir tai dar ne visos šito krašto aukštumos.

 

Medžių lajų takas

Anykščių šilelyje vinguriuojantis Medžių lajų takas – vienintelis ne tik Baltijos šalyse, bet ir Rytų Europoje. Takas prasideda netoli Puntuko akmens, lankytojams reikės užlipti ant kalvos, Medžių lajų takas nuo žemės pamažu kils iki 21 metro ties medžių laja. Takas medžių viršūnėmis vingiuoja 300 metrų ir veda į 35 metrų aukščio bokštą, nuo kurio galima apžvelgti apdainuotąjį Anykščių šilelį, pasigrožėti Šventosios upės vingiais, pasivaikščioti tarp medžių lajų.

Lipant į lajų tako bokštą dažnai jaučiamas svyravimas – visgi 35 metrai aukščio! Tačiau bokštas yra visiškai saugus ir nėra ko baimintis. Paskaičiuota, jog ant bokšto vienu metu gali būti 50 žmonių, o take – 500 žmonių. Lajų take 13 stotelių, kurios skirtos pajausti A. Baranausko apdainuoto šilelio žavesį: pamatyti, išgirsti, užuosti. Stotelės realiose erdvėse padės patirti ir pažinti Lietuvos miškų įvairovę, sužinoti, kuo svarbūs ir įdomūs pakeliui matomi Anykščių šilelio augalai.

Medžių lajų taku rekomenduojama vaikščioti visais metų laikais ir iš aukštai stebėti metų laikų ciklo atspindį gamtoje.

 

Medžių lajų tako tikslus adresas: Anykščių regioninis parkas, miško gatvė, Anykščiai 29168

Medžių lajų tako GPS koordinatės: 55.485095, 25.060364 (WGS)

Medžių lajų tako komplekso darbo laikas: nuo lapkričio 1 d. iki kovo 31 d. kasdien 09:00-17:00 val. nuo balandžio 1 d. iki spalio 31 d. kasdien 09:00-20:00 val.

Medžių lajų tako įėjimo kaina: Nemokamai, tačiau jei norėsite pažintinės programos, ji kainuos 4€ asmeniui. Kita vertus galite įsigyti savanorišką bilietą. Savanoriškas lankytojo bilietas į saugomas teritorijas – tai galimybė prisidėti prie mūsų unikalios gamtos puoselėjimo ir išsaugojimo. Nusipirkdami jį žmonės tarsi parodo, kad yra pasiruošę ne tik imti iš gamtos, bet ir šį tą jai duoti. Savo noru, nes šis bilietas nėra privalomas“, – aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Daugiau informacijos: www.lajutakas.lt

 

Labirintų parkas (šiltuoju metų laiku)

Labirintų parkas – vienintelis tokio tipo parkas Lietuvoje, bet turbūt ir Baltijos šalyse. Tai puiki pramoga visoms amžių grupėms. Čia galėsite išbandyti savo laimę bei orientavimosi įgūdžius. Labirintų Parką sudaro keturi skirtingi labirintai: Didysis labirintas – jūsų tikslas nepasiklysti ir pereiti labirintą; apvalusis labirintas – reikia surasti labirinto centrą bei rasti išėjimą; lenktynių labirintas – lenktyniauk su draugu – laimi greitesnis! Kukurūzų labirintas – veikia rugpjūčio-spalio mėnesiais. Taip pat rasite: užkandinę, apžvalgos aikštelę medyje (nemokamai), vaikų žaidimo aikštelę (nemokamai), šaudykla (mokamas), skrydis virš labirinto (mokamas), veidrodžių karalystė (veidrodžių labirintas + lenktų veidrodžių kambarys) (mokamas), mini golfas (mokamas), traktoriukų vairavimo mokyklėlė (mokamas), kaskados su pripučiamomis padangomis (mokamas), mini ekskavatorius (mokamas), vaikiška karuselė (mokamas).

Labirintų parko tikslus adresas: Skapiškių kaimas, Anykščių r., 3 km nuo Anykščių miesto

Labirintų parko GPS koordinatės: 55.480425, 25.07955 (WGS)

Labirintų parko darbo laikas: dirba šiltuoju metų laiku

Labirintų parko įėjimo kaina: Suaugusiems – 4 EUR; Studentams ir moksleiviams – 3 EUR;  Vaikams iki 3 metų – nemokamai.

Daugiau informacijos: www.labirintu-parkas.lt

 

Siaurukas – išvyka traukinuku

Siaurukas – taip visų meiliai vadinamas Aukštaitijos siaurasis geležinkelis. Nuo gegužės iki spalio atvykę į siauruko muziejų galėsite pavažiuoti šiuo veikiančiu technikos paveldo objektu, savaitgaliais organizuojamos kelionės į Troškūnus ir prie Rubikių ežero. Užsakomosios kelionės grupėms, edukacinės, šventinės iškylos: Užgavėnių, skrybėlių, Joninių traukinys ir kitos. Taip pat siaurukas kviečia keliauti su dviračiais, organizuojami žygiai po Anykščių apylinkes. Edukacinių programų metu pristatoma B. Karazijos vyndarystės istorija su Anykščių vyno degustacijomis. Šimtametės Anykščių geležinkelio stoties komplekse įsikūrusiame Siauruko muziejuje eksponuojamas „Škoda“ garvežys, drezinos, kiti siaurojo geležinkelio riedmenys, įvairios ryšio bei signalizavimo priemones. Stotyje – laukiamoji salė, tarpukario Lietuvos stoties viršininko kabinetas. Galima išbandyti veikiančius eksponatus – rankinę dreziną bei triratį ant bėgių.

XIX a. pab. – XX a. pr. statytoje Anykščių geležinkelio stoties antrame, atrestauruotame stoties viršininko bute, lankytojų laukia edukacinė programa – pasakojimai senojoje stotelėje apie „Šimtametį siauruką“, „Sakralinį meną siauruko pakelėje“, „Mitologinius Anykščių akmenis“.

 

Siauruko tikslus adresas: Vilties g. 2, Anykščiai,

Siauruko GPS koordinatės: 55.532716, 25.108468 (WGS)

Siauruko darbo laikas: Siaurukas išvyksta: gegužės – spalio mėn., VI-VII 11:00. Bilietus rezervuojame nuo trečiadienio iki sekmadienio 9:00 – 13:00 val. ir 13:00 – 18:00 val.

Siauruko bilieto kaina: Maršrutas Anykščiai – Rubikiai – Anykščiai   7 Eur.

Daugiau informacijos: www.siaurukas.eu

 

Pramogų ir sporto centras „Kalita“

Anykščių miesto rytiniame pakraštyje, kur susikerta Šventosios ir Anykštos upės, sunku nepastebėti aukštos kalvos – Kalitos kalno. Kadaise, pasak rašytojo Antano Vienuolio, čia stovėjo bajorui Nykščiui priklausęs dvaras. Šiandien šis Anykščių objektas tapo ypač lankytina aktyvaus poilsio mėgėjų vieta – keliautojai neturėtų aplenkti tokio įspūdingo gamtoje įsikūrusio pramogų parko. Visai nesvarbu, ar Aukštaitijos kraštą išsiruošėte aplankyti žiemą, ar vasarą – čia visada rasite, kaip turiningai praleisti laisvalaikį.

ROGUČIŲ TRASA – tai vienintelis toks atrakcionas Lietuvoje – viliojantis nusileisti linksmaisiais kalneliais ir pajusti naujas bei netikėtas emocijas. Rogutės veikia visus metus – tiek vasarą, tiek žiemą. 500 metrų ilgio trasa, kurioje yra 5 posūkiai, tramplinas ir kilpa. Prisisekite saugos diržus ir pagaukite vėją skriedami nuo Kalitos kalno!

KALITOS SALTO – tai būdas riedėti nuo kalno kitaip! Rato formos atrakcionas Jus kūlversčiais nuridens nuo kalno žemyn – žemė – dangus – žemė… Vėjas… Saulė… Gamta… Adrenalinas ir linksmybės! Atrakcionas skirtas ekstremalių pojūčių ir naujovių mėgėjams!

 

Rogučių trasos (Kalitos kalno) tikslus adresas: Kalno g. 25, Anykščiai

Rogučių trasos GPS koordinatės: 55.525853, 25.125343(WGS)

Rogučių trasos darbo laikas: Rogučių trasa laukia Jūsų kiekvieną dieną nuo 10:00 iki 17:00

Rogučių trasos ir Kalitos salto kaina: Kainos priklauso nuo nusileidimų skaičiaus ir prasideda nuo 2€. Kalitos salto kaina prasideda nuo 6.5€

Daugiau informacijos: www.kalitoskalnas.lt

 

„Cosmos“ paukščių takas

COSMOS Paukščių takas įsikūręs Anykščių menų inkubatoriuje. Tai veidrodžių kambarys, kuriame sukuriamas begalybės pojūtis pasitelkiant šviesos elementus, viduje girdimi žemės elektromagnetiniai virpesiai paversti garsu. Elementų visuma sukuria kosmoso erdvės jausmą. Atvykus į COSMOS Paukščių Taką rekomenduojame fotografuoti nenaudojant blykstės. Šioje neįprastoje erdvėje galima rengti įvairias fotosesijas, taip pat talpinti erdvines instaliacijas menininkams. Planuojami erdvės atnaujinimai skirtingais metų laikais, papildant įvairiais šviesos bei erdviniais elementais, taip pat 3D hologramomis. Būdamas ten kelias minutes, jautiesi taip, lyg  keliautum pėsčiomis į paukščių taką, apipintą magijos, pasakų motyvais ir daugybe kitų protu nesuvokiamų reiškinių. Seanso trukmė iki 4 min.

„Cosmos“ paukščių tako tikslus adresas: J. Biliūno g. 53, Anykščiai, Anykščiai 29110

„Cosmos“ paukščių tako GPS koordinatės: 55.529037, 25.119649 (WGS)

„Cosmos“ paukščių tako darbo laikas: I-VII    12.00 – 22.00

„Cosmos“ paukščių tako įėjimo kaina: suaugusiems – 2 Eur, vaikams iki 12 m – 1 Eur.

Daugiau informacijos: http://www.pauksciutakas.eu

 

Puntuko akmuo ir Anykščių šilelis

Labiausiai lankomas akmuo Lietuvoje yra Anykščių šilelio landšaftiniame draustinyje. Tai antras pagal dydį akmuo Lietuvoje (po Barstyčių akmens). Nešė Puntuką ne tik ledynai, nešė jį ir velnias, norėdamas sudaužyti Anykščių bažnyčią… Tačiau gaidys užgiedojo, nelabasis paleido iš savo nagų Puntuką, ir „didumo kaip gryčios“ akmuo nukrito šilelin… Taip skaitome Antano Baranausko poemoje „Anykščių šilelis“. Domina Puntukas lankytojus ne tik kaip įspūdingas geologijos paminklas ar apipintas legendomis mitologinis akmuo. Vokiečių okupacijos metais, 1943 m. viduvasarį, skulptorius Bronius Pundzius Puntuko akmenyje baigė kalti Atlanto vandenyną perskridusių lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno bareljefus bei jų testamento žodžius.

Į A. Baranausko poemoje „Anykščių šilelis“ išgarsintą mišką užsuka beveik kiekvienas, atvykęs aplankyti Anykščių. Šilelis prasideda nuo pietinių Anykščių miesto ribų ir tęsiasi neplačia (apie 1 km pločio) juosta abipus Šventosios beveik 9 km Kurklių miestelio link. Šilelio reljefas labai įvairus ir sudėtingas: kalvos, raguvos, gilių griovių išraižyti pašventupių šlaitai. Tomis griovomis Šventojon alma upeliai – Marčiupys, Piktupis, Išplėstravis, Vingerštynė, Pakalnytė, Paramavietė, Gaugarys, Pašaltupys, Limenė, Šlavė. Giliai, vietomis net iki 25 m, Šlavė įsigraužia į gruntą tarp aukštų krantų, kur pasitaiko ir atodangų. Nėra Lietuvoje daugiau tokių atodangų, kur viename pjūvyje atsidengtų net trijų žemės erų pėdsakai, liudijantys šarvuotųjų žuvų, kontinentinio režimo, tropikų klimato laikus.

 

Puntuko akmens GPS koordinatės: 55.484224, 25.059657 (WGS)

Anykščių šilelio GPS koordinatės: 55.509188, 25.085856 (WGS)

 

Šeiminiškėlių (Vorutos) piliakalnis

Netoli Anykščių, prie Naujųjų Elmininkų, dunkso Šeimyniškėlių piliakalnis, jis yra tarp dviejų gilių slėnių, kuriais kadais almėjo sraunūs Varelio ir Volupio vandenys. Šiandien tai labiausiai ištyrinėtas piliakalnis Lietuvoje ir vienas plačiausiai tyrinėtų visame Rytų Pabaltijyje, archeologiniai radiniai liudija, jog XIII – XV a. čia stovėjo medinė pilis, kai kurie istorikai ją sieja su vienintele istoriniuose šaltiniuose paminėta Mindaugo pilimi Voruta. Šeimyniškėlių piliakalnio istorinis kompleksas mena vienintelį Lietuvos karalių Mindaugą. Apžvalgos bokšto ekspozicija supažindina su buvusios Šeimyniškėlių (Vorutos) pilies – vienos didžiausių medinių pilių Rytų Europoje – istorija, archeologiniais radiniais, XIII–XIV a. kario ginkluote, pilėnų buities daiktais, pilies maketu. Papilio kiemelyje galima šaudyti iš lanko, mėtyti akstį, išbandyti pilėnų kasdienybę: įskelti ugnį, virti arbatą ant laužo, nuvyti virvę, tyrinėti eksperimentinėje archeologinėje perkasoje, treniruotis lauko karybos aikštelėje, žaisti senovinius žaidimus.

 

Šeiminiškėlių piliakalnio tikslus adresas: J.Biliūno 97A, Anykščiai

Šeiminiškėlių piliakalnio GPS koordinatės: 55.545179, 25.139895 (WGS)

Šeiminiškėlių pramogų komplekso darbo laikas: gegužė–spalis: I–V 10:00–18:00, VI–VII 10:00–19:00

Daugiau informacijos: www.baranauskas.lt

 

Arklio muziejus

Arklio muziejuje – ne tik arklio gadynės žemės darbų ir transporto priemonės, bet ir unikalūs drožinių rinkiniai, arklio istorijos, karybos ekspozicijos. Muziejuje pristatomi amatai, čia darbuojasi audėja, keramikė ir duonelės kepėja, kalvis, medžio drožėjas. Muziejaus teritorijoje galima pajodinėti, pasivažinėti vežimaičiu ar važiu, pasisupti sūpuoklėmis.

Arklio muziejaus tikslus adresas: Niūronys, Anykščių r.

Arklio muziejaus GPS koordinatės: 55.573441, 25.086087 (WGS)

Arklio muziejaus darbo laikas: gegužė ir rugsėjis: I–V 8:00–17:00, VI–VII 9:00–18:00, birželis–rugpjūtis: I–V 9:00–18:00, VI–VII 10:00–19:00; spalis ir gruodis–balandis: kasdien 8:00–17:00.

Daugiau informacijos: www.arkliomuziejus.lt

 

Angelų muziejus

Anykščiuose 2010 metais apsigyveno 109 angelai, kuriuos miestui dovanojo kultūrininkė, mecenatė Beatričė Kleizaitė – Vasaris. Kolekcijoje – tapybos ir grafikos darbai, skulptūros iš Lietuvos ir skirtingų pasaulio šalių. Nuo atidarymo jau sukaupta įspūdinga kolekcija, kuri palaipsniui didėja ir plečiasi.

Sakralinio meno centre nuo 2009 m. saugomas ir eksponuojamas ilgamečio Anykščių parapijos klebono, monsinjoro Albertas Talačkos palikimas – unikali dailės kūrinių kolekcija ir gausi biblioteka. Asmeninėje monsinjoro A. Talačkos bibliotekoje – per 4 tūkst. egzempliorių knygų, 400 rankraščių, laiškų, užrašų.

 

Angelų muziejaus tikslus adresas: Vilniaus g. 11, Anykščiai

Angelų muziejaus GPS koordinatės: 55.524178, 25.102075 (WGS)

Angelų muziejaus darbo laikas: gegužė-birželis: I-VII 10:00-17:00, liepa-rugpjūtis: I-V 10:00-18:00, VI-VII 10:00-17:00, rugsėjis-lapkritis: I-V 10:00-17:00, VI-VII 10:00-16:00, gruodis-balandis: I-IV 10:00-17:00, V 10:00-16:00

 

Laimės žiburys

22269435065_2d718dc501_h

Ši kalva senųjų anykštėnų vadinta Anykščių „sachara“, nes buvusi plika, pustoma vėjo, be medžių. Šį kalną dažnai lankydavęs rašytojas Antanas Žukauskas – Vienuolis, grožėdavęsis plačiai atsiveriančiomis Anykščių apylinkėmis. Jis ir parinkęs vietą Jono Biliūno kapui. Jonas Biliūnas gimė 1879 m. Niūronių km., netoli Anykščių, mirė 1907 m. Zakopanės miestelyje, (dab. Lenkija). 195 3m. J.Biliūno palaikai iš Zakopanės buvo perlaidoti Anykščiuose ant šios kalvos. 1958 m. virš kapo iškilo 14 m aukščio architekto Vytauto Gabriūno paminklas Laimės žiburys, pastatytas pasgal to paties pavadinimo Jono Biliūno legendą.

 

Laimės žiburio tikslus adresas: Liūdiškių g. 28, Anykščiai

Laimės žiburio GPS koordinatės: 55.511958, 25.122928

 

Antano Baranausko klėtelė

Baranausko (1835-1902) klėtelė, pastatyta 1826 m., – pirmasis memorialinis muziejus Lietuvoje. Čia 1858-1859 m. vasaromis 24-erių metų poetas A. Baranauskas parašė himną Lietuvos praeičiai – poemą „Anykščių šilelis“. Pastogėje, iš kurios pasklido geriausiai pasaulyje žinomas lietuvių literatūros kūrinys, dabar saugomi ir eksponuojami autentiški A. Baranausko ir jo šeimos baldai, buities daiktai, knygos.

Antano Baranausko klėtelės tikslus adresas: A.Vienuolio g. 2, Anykščiai

Antano Baranausko klėtelės GPS koordinatės: 55.527093, 25.098087 (WGS)

Antano Baranausko klėtelės darbo laikas: birželis–spalis: I–V ir VII 9:00–18:00, VI 9:00–19:00; lapkritis: kasdien 9:00–17:00, gruodis–kovas: I–V 9:00–17:00, VI–VII 10:00–15:00, balandis–gegužė: kasdien 9:00–17:00.

 

Anykščių Šv. Apaštalo evangelisto Mato Bažnyčios bokšto apžvalgos aikštelė

18310357721_11e2fa2955_k

Bažnyčioje, į 33 metrų aukštį veda metaliniai laipteliai, kuriuos nesunku įveikti per porą minučių. Užkopę į viršų atsidursite tiesiog po trimis bažnyčios varpais, o aplinkui atsivers nuostabi Anykščių apylinkių panorama.

 

Anykščių bažnyčios tikslus adresas: Vilniaus g. 8, Anykščiai

Anykščių bažnyčios GPS koordinatės: 55.524178, 25.102075 (WGS)

Daugiau informacijos: www.amenucentras.lt

 

Rubikių apžvalgos bokštas

21743200214_8a430cebc2_h

Šalia Bijeikių piliakalnio pastatytas 15 m. bokštas su apžvalgos aikštele, nuo kurios atsiveria nuostabi Rubikių ežero ir apylinkių panorama. Giedrą dieną tolumoje galima pamatyti Burbiškio ir Mačionių kaimus ar Leliūnų bei Debeikių bažnyčių bokštus.

Rubikių apžvalgos bokšto tikslus adresas: Bijeikiai, Anykščių r.

Rubikių apžvalgos bokšto GPS koordinatės: 55.485534, 25.261263 (WGS)

 

Anykščių kartodromas

Anykščių technikos sporto klubas „Motorsportas“ siūlo pasivažinėti vieninteliais Lietuvoje galingiausiais pramoginiais kartingais bei organizuoti firmos darbuotojams važiavimus kartingais profesionalioje trasoje, rengti tarpusavio varžybas. Kartodrome įrengta kompiuterizuota laiko matavimo sistema, yra trasos variantai: pramoginės trasos ilgis – 850 m. , sportinės trasos ilgis – 1050 m. ir vaikų trasos ilgis 300 m. Taip pat kviečiame pasivažinėti vieninteliais Lietuvoje minibagiais – bokartais. Jie yra gerokai didesni už kartingus. Tai galimybė pabėgti nuo rutinos, patirti ekstremalių įspūdžių Jums ir Jūsų draugams tiek žiemą, tiek vasarą.

Anykščių kartodromo tikslus adresas: 1 km kelio Nr. 120 Anykščiai–Ukmergė, A. Vienuolio g. 38, Anykščiai,

Anykščių kartodromo GPS koordinatės: 55.518811, 25.069373 (WGS)

Anykščių kartodromo darbo laikas: gegužė-rugsėjis 10:00-19:00, spalis-balandis 11:00-16:00.

Daugiau informacijos: www.motorsportas.lt

 

Palatavio piliakalnis – Mindaugo karūnavimo vieta

Piliakalnis yra netoli kelio Anykščiai – Troškūnai. Nuo kelio link piliakalnio jus nukreips rodyklės. Palatavio piliakalnis ypatingas. Apie jį sužinota tik 1997 m. Bet rašytiniai šaltiniai jį mini jau XIV amžiaus pabaigoje – borchwal, nomine Lettow – „piliakalnis, vardu Lettow“. Jo vardą vokiečiai rašė taip, kaip ir Lietuvos vardą. Šalia piliakalnio teka Latavos upė.

Mindaugo karūnavimo vietos tikslus adresas: Palatavio k., Anykščių r.

Mindaugo karūnavimo vietos GPS koordinatės: 55.58272, 25.0128 (WGS)

 

Naudoti šaltiniai ir daugiau informacijos rasite:

http://www.anyksciai.eu/

http://www.infoanyksciai.lt/

http://poilsisanyksciuose.lt

Taip pat skaitykite:

TOP 15 lankomiausių vietų Vilniuje ir miesto apylinkėse!

TOP 5 lankomiausios vietos Trakuose

TOP 10 lankomiausių vietų Kaune ir miesto apylinkėse

Advertisements

Parašykite komentarą