Kaip keliauti savarankiškai? Namų darbai, kuriuos būtina padaryti!

vietnam-tourism-1691599_1920

Kelionės planavimas – vienas maloniausių procesų, kuriuos tenka išgyventi. Kambario siena virsta dideliu žemėlapiu ir tarsi narpliodami nusikaltimą – braižomės pirminius tikslus. Kiek sienoje smeigtukų, vėliavėlių, kiek minčių su kuriomis jas įsmeigiame. Kartais nutinka taip, kad net pati kelionė palieka mažiau įspūdžių, nei ruošimasis jai.

7892308660_97e38304ce_k

Šiame straipsnyje konkrečiu Maltos pavyzdžiu pateiksime namų darbus, kuriuos turite pasidaryti prieš vykdami į kelionę. Užbėgdamas įvykiams už akių pabrėšiu, kad tai naudinga tiems, kas keliauja, o ne tiems kas atostogauja. Atostogautojams svarbu viešbutis, maitinimo tipas ir oras. Keliautojui svarbu nuotykis, kurį pradedi išgyventi nuo pat mygtuko paspaudimo, kuris reiškia, kad įsigijai pigius skrydžių bilietus (dažniausiai viena kryptimi iš pradžių ir tik laikui bėgant susidėlioja visas maršruto scenarijus). Ar mes šiandien ryte galvojome, kad vyksime į Maltą? Ne. Galvojome apie produktus, kurių reikia nupirkti, kad pasigamintume „risotto“, tačiau kai pamatai bilietų kainas, kurios tokios pačios, kaip dviejų kilogramų kalafiorų (savo geriausiais laikais) – nesusivaldai. Visada leidžiame kelionei mus susirasti ir niekada per daug nuo jos nesislepiame.

Pirmoji savarankiškos kelionės planavimo fazė – pigūs bilietai!

Viskas prasideda nuo skrydžio bilietų. Dažnai mums užduodamas klausimas yra:  kada pirkti skrydžio bilietus? Atsakysiu spontaniškai sugalvota fraze: tada kai nepirkti negali. Viskas priklauso nuo skrydžio bendrovės (kartais galioja tas pusantro mėnesio terminas, kartais pigiausias variantas paskutinės minutės, kartais antradienio – ketvirtadienio – šeštadienio taisyklė). Tačiau yra ir kitų veiksnių lemiančių skrydžių kainas. Pavyzdžiui pirmas sezono skrydis iš šiltų kraštų į Lietuvą būna labai pigus. Kodėl? Nes ten dar nėra tiesiogiai nuskridusių tautiečių (tačiau nuskristi galima ir netiesiogiai). Lygiai taip pat, pigus skrydis būna pats paskutinis sezone, kai nėra tiesioginio reiso atgal. Aš jau nekalbu apie akcijas, marketingo triukus, aviakompanijų nesuplanuotus skrydžius (kai reikia tiesiog parsigabenti lėktuvą iš vieno oro uosto į kitą, kam jiems jį skraidinti tuščią, geriau už „nepadoriai“ mažą kainą, nes visada prisirinks keleivių). Aišku galima bilietus įsigyti metai prieš skrydį ir taip sutaupyti pinigų, tačiau jei tas skrydis bus tik tarpinis tarp visų kitų kyla rizika, kad jo laikas gali būti kiek koreguotas. Apskritai pigūs skrydžių bilietai yra loterija, kurios laimėjimas priklauso netik nuo ieškotojo patirties, kantrybės, bet ir nuo tos dienos sėkmės. Mes ją vis bandome prisijaukinti ir retkarčiais pavyksta, retkarčiais ji net nutūpia ant peties ir sušnabžda apie planus peržiemoti Filipinuose.

sky-1632596_1920

Jeigu leidžiate sau keliauti neapriboti standartinių dviejų ar vienos savaitės, tai neatmeskite minties į kelionę įtraukti daugiau valstybių. Pavyzdžiui mūsų atveju pigių skrydžių iš Maltos į Lietuvą nebuvo, tačiau buvo iš Sicilijos. Nedvejodami į savo kelionę savaitei įtraukiame ir „Cosa nostra“ tėvynę, juk iki jos nuskristi galima vos už keliolika eurų. Kita vertus pamatyti šią salą visada norėjosi, nors Italijoje bendrai sudėjus buvom daugiau kartų nei Palangoje.

Antroji savarankiškos kelionės planavimo fazė – lankytinų objektų ir geografinės vietos įvertinimas!

Neskubėkite ieškoti nakvynės neįvertinę geografinės vietovės padėties. Pavyzdžiui gal jūsų apartamentai ar viešbutis bus aukštai kalnuose iki kurio važiuoja tik taksi. Tai nors ten ir bus pigesnė nakvynė, tačiau galite daugiau pinigų išleisti transportui (jei nesinuomojate automobilio). Kita vertus apžiūrėkite objektus kuriuos norite aplankyti. Gali būti taip, kad visi objektai bus vakarinėje salos ar miesto dalyje, o jūsų nakvynės vieta rytinėje. Visada pirmiausia sudarome norimų aplankyti vietų sąrašą (vėl daug raudonų smeigtukų ant sienos) ir tai įvertinę ieškome pigios nakvynės. Tačiau visada kai naudoju žodį „pigus“, tai nereiškia prastas. Gali būti ir penkių žvaigždučių viešbutis, kurio kambarys paprastai kainuoja 200€ nakčiai, galima rasti pasiūlymą už 29€ (paprastai tokie pasiūlymai būna likus labai nedaug laiko iki nakvynės datos).

Trečioji savarankiškos kelionės planavimo fazė – nakvynės vietos pasirinkimas!

Kalbant apie nakvynės vietos pasirinkimą, tai mes dažniausiai renkamės arba apartamentus (kai naktų skaičius vienoje vietoje yra didelis) arba viešbučio kambarį (kai reikia vienos nakties).  Tačiau visgi didžiausią pliusą suteikiame apsistojimui apartamentuose pas vietinius, dėl galimybės pabendrauti su nuomotojais, buto šeimininkais ar tiesiog tos šalies piliečiais kurie suteikia informacijos, kurios paprastai nerasime internete. Netikit – pabandykite patys (aišku visada galima pataikyti ant šiaurietišku temperamentu apsiginklavusio vietinio, tačiau tam skaitykite atsiliepimus). Niekada nesirenkame kambario, kuris yra nereitinguotas, kuriame dar niekas nenakvojo ar nebuvo paliktas nei vienas atsiliepimas. Ir vėlgi viena kregždė dar ne pavasaris. Geriausia rinktis nakvynę apartamentuose, kai juose yra pagyvenę skirtingų valstybių keliautojai. Apsidžiaugiame, kai randame vokiečių, amerikiečių teigiamus įvertinimus, nes jeigu jiems viskas buvo puiku, tai Lietuviui – bus rojus. Jei teigiamai įvertino Azijos keliautojai, tai dar nieko nereiškia, nes jie kitaip interpretuoja švarą, higieną ir sienų atsparumą garsui.

hotel-room-1505455_1920.jpg

Kodėl vietinių gyventojų patarimai yra naudingi? Nes jie nėra suinteresuoti kam nors iš tos informacijos uždirbti. Kelionių agentūros yra sudarę sutartis su tam tikromis įmonėmis, todėl savo kelionių leidiniuose rekomenduoja pietauti ten, mašiną nuomotis kitur ir pan. Tuo tarpu vietiniai daug geriau ir „neutraliau“ pateikia informaciją. Tiek skaniai pavalgyti autentiškų patiekalų, tiek išsinuomoti transportą galima pigiau remiantis jų rekomendacijomis, nes tą informaciją jie pateikia tiesiog iš draugiškumo. Aš jau nekalbu apie svetingumą, kai nakvynė teoriškai be maitinimo, tačiau gauni karštus pusryčius ir netikėtą vakarienę vidurnaktį. Būkite draugiški, įvertinkite kultūrą, gerbkite papročius ir pasaulis jums šypsosis.

Ketvirtoji savarankiškos kelionės planavimo fazė – transporto pasirinkimas!

Turint lėktuvo bilietus, įvertinus lankytinus objektus ir išsirinkus apartamentus ar viešbutį, lieka transportas. Dažniausiai yra nuomojamas automobilis arba keliaujama vietiniu transportu. Čia vėlgi viskas priklauso nuo lankomų objektų, vairavimo įgūdžių, kainų. Jeigu norime pamatyti atokius salos ar miesto objektus dažnai ten nevažiuoja autobusai ar traukiniai, todėl nuomokitės automobilį, tačiau niekada nedarykite to, jei save laikote neįgudusiu vairuotoju ar orientacija (erdvės) ne jūsų stichija. Pavyzdžiui Maltoje eismas vyksta kaire kelio puse, jei niekada taip nevažiavote – siūlyčiau rinktis autobusų paslaugas. Visada atminkite kad yra brangūs ir pigūs autobusai. Kitaip tariant turistiniai ir vietinių. Turistiniai jūsų laukia prie pat oro uosto ir siūlo už 5€ nugabenti iki centro, kai tuo tarpu už poros šimtų metrų stovi vietinis (neišraiškingas) autobusiukas, kuris tą pačią procedūrą gali atlikti už 1€ (kartais vietiniu transportu kelionės būna ilgesnės, nes aplankoma daugiau „taškų“).

bus-923199_1920.jpg

Kitas svarbus momentas yra dieniniai, trijų dienų ar savaitiniai bilietai. Pavyzdžiui Maltoje vienos kelionės bilietas kainuoja apie 2€ tuo tarpu savaitinis kiek virš 20€. Tačiau jei jūs važiuosite į dieną bent vieną kartą (ir grįšite), tai jau savaitinis bus racionalesnis pasirinkimas. Tačiau keliautojai per dieną vienu „tašku“ tikrai neapsiriboja, todėl tokie bilietai visada sutaupo pinigų transportui. Visada pasidomėkite svečioje šalyje apie jų įsigijimą.

8103184865_27a4cc04d8_k

Neapsiribokite vienu kelionės būdu. Kai kuriose šalyse yra išvystytas tik vieno pobūdžio transportas, tačiau kitose yra: traukiniai, tramvajai, vandens transportas. Jeigu kažką planuojate tiksliai pasidomėkite ar galima nusipirkti bilietus internetu. Paprastai tokie bilietai yra pigesni. Pavyzdžiui atvykus į Varšuvą ir norint pasiekti „Modlino“ oro uostą autobuso bilietas kainuoja apie 33 zlotus. Jeigu pirksite internetu ir iš anksto tokį patį bilietą galite įsigyti už 9 zlotus. Lygiai tas pats yra ir kitose šalyse ir nebūtinai su transportu, bet ir lankomais objektais. Kita vertus nusipirkus bilietus internetu, nereikės gaišti laiko stovint eilėse.

Ko nesiūlytume pirkti internetu – ekskursijų. Nes perkant jas iš vietinių gaunasi daug mažesnė kaina. Pavyzdžiui prieš kelionę į Izraelį internete radome, kad imant ekskursiją iš Eilato į Petrą galima nusigauti už 216$ (vienos dienos ekskursija). Tai nėra pigiausias variantas, tiesiog labiausiai reklamuojamas, tuo tarpu nusigavus vietoje, galima tai atlikti už tris kartus mažesnę sumą susitarus su vietiniais „gidais“.

Penktoji savarankiškos kelionės planavimo fazė – maršruto pasirinkimas!

Atėjome prie maršruto planavimo. Internete galima rasti žemėlapių kuriuose yra transporto schemos – parsisiųskite juos į telefoną ar planšetę. Čia bus savotiškas draudimas, nes pagrinde siūlyčiau vadovautis programėlėmis (stenkitės turėti jas „off line“ rėžimu, kad nereikėtų interneto). Programėlių pagalba nesunkiai galėsite keliauti iš taško A į tašką B. Programėlių sąrašą, kuriuo naudojamės pateikiame čia >> Jei kas nutiktų ir neveiktų programėlės – turėsite transporto schemas, pagal kurias orientuositės kokio transporto laukti ir kokį priemonę keliavimui pasirinkti.

ipad-632394_1920.jpg

Įvertinkite į kokią šalį vykstate ir visada pasitikrinkite ar ta diena nesutampa, su kokia nacionaline švente, kada viešasis transportas visai ar dalinai nevykdo reisų. Pavyzdžiui, ar nėra „šabo“ Izraelyje, ar nėra kokios nors religinės šventės, kurių metu sukyla visų keliautojų būtinų prieigų kainos, juolab žmonių srautas yra milžiniškas ir neįmanoma ramiai praeiti gatve. Kitaip sakant pažinkite šalį į kurią vykstate ir išnagrinėkite jos šventes, papročius. Kas dėl papročių, tai jums dėmesio nepritraukiantis objektas gali virsti nesusipratimų objektu (drabužių spalva, jų seksualumas, stilius) – įvertinkite tai.

Nepamirškite sezonų įtakos. Jei žmogus pavyzdžiui randa pigius bilietus į Tailandą Lietuviškos vasaros viduryje, dažnai nesusimąsto, kad ne visur yra taip laukti mėnesiai, kaip Lietuvoje. Gal ten liūčių sezonas ir negalėsite nei kelių valandų iškišti nosies iš viešbučio. Sezonas gali įtakoti netik kritulius, bet ir dienos valandų skaičių. Pavyzdžiui Islandijoje diena gali trukti tik 3h ir vargu ar per tą laiką sugebėsite aplankyti daug objektų.

Kalbant apie sezoną, tai įvertinkite ir vasaros – žiemos skirtumus. Kainų atžvilgiu, tai viskas suprantama, kad žiemą kainos mažesnės, vasarą viskas brangiau, bet žiūrėkite kada baigiasi tos šalies mokinių mokslo metai. Nes paprastai pasibaigus jiems, organizuojamos mokinių ekskursijos į tuos pačius objektus, kaip vykstate ir jūs. Nėra didelio malonumo mėgautis paroda ar nacionaliniais parkais, kai aplinkui laisvę nuo mokslų gavę mokiniai. Gal dabar skamba kvailai, tačiau, kai tenka savo kailiu tai patirti viskas nusidažo kitomis spalvomis.

Įvertinkite transporto važiavimo subtilybes. Yra šalys (pavyzdžiui Albanijos pietūs), kuriose transportas pradeda kursuoti nuo 5h ryto iki vidurdienio ir tada niekaip vietiniu autobusu neįmanoma nusigauti pavyzdžiui iš Tiranos iki nuostabių Sarandės paplūdimių >> (nebent imsite brangų, turistinį autobusą). Todėl vėlgi geriau prieš vykstant pasirūpinkite transporto netik schemomis, bet ir važiavimo laikais.

Stenkitės visada dar būdami namuose nuo stotelės iki viešbučio nueiti „google street view“ pagalba. Taip pastebėsite tam tikrus objektus ir bus daug paprasčiau orientuotis realioje situacijoje (jeigu neveikia telefonai ar pamėtėte žemėlapį). Visada stenkitės paklausti kelių vietinių patarimo. Niekada nepasikliaukite viena nuomone, kad ir kaip išraiškingai ji buvo jums primesta. Mes Balkanuose paklausėm tik vienos nuomonės, todėl nuklydome visai į priešingą pusę, todėl vadovaukitės principu, kad keli žmonės vienodai klysti negali.

map-455769_1280.jpg

Visada prieš keliaudami susiraskite kaip toli nuo jūsų pasirinktos gyvenamos vietos yra kavinės, parduotuvė. Jei renkatės apartamentus ir į kavines vaikštote retai, tai įvertinkite ir „supermarketų“ darbo laiką, nes kitose šalyse jie gali sekmadieniais nedirbti arba dirbti ribotą laiką. Turėkite savo telefone programėlę „happy cow“, kuri pasiūlo kavines, kuriose patiekiamas maistas yra nenaudojant gyvulinės kilmės produktų (veganams, vegetarams). Tai svarbu, nes keliaujant daržoves mažiau už mėsą vertinančiose šalyje pavalgyti yra labai sudėtinga.

Galutinė savarankiškos kelionės planavimo fazė – smulkmenos, įvairūs patarimai!

Dabar lieka tik smulkmenos, kurios taip pat turi finansinės įtakos. Jei jūsų pasirinktoje šalyje yra ne Euras, stenkitės keistis valiutą toliau nuo centrinių gatvių ir oro uostų (kur kursas būna labai neparankus). Niekada nesistenkite išleisti visų smulkių – jų visada gali prireikti sumokėti už suvenyrus, kavą, vandenį (turiu omenyje, jei turėsite didelę kupiūrą, paprasčiausiai pardavėjas gali neturėti grąžos). Čia labiau taikoma mažiau išsivysčiusioms šalims.

european-union-1493894_1920.jpg

Kalbant apie kelionės draudimą, tai visą informaciją galite rasti čia: ką reikia žinoti apie kelionės draudimą >>

Viza >> . Ganėtinai opus klausimas visiems keliaujantiems (dažniausiai į Azijos šalis). Kainą visada galite pasižiūrėti Lietuviškuose interneto puslapiuose, ją pasidaryti ambasadose (arba keliones siūlančiose agentūrose), tačiau galima ir nuvykus į planuojamas aplankyti šalis (dažniausiai mažesne kaina). Tačiau čia visada yra išimčių. Kai jūsų bilietas yra į vieną pusę, jums būtinai reikia turėti įrodymą, kad po vizos galiojimo laiko jūs paliksite teritoriją (tinka skrydžių, autobuso, traukinio bilietai į kaimyninę valstybę). Ją pasiekę, jūs galite grįžti atgal į pradinį tašką ir iš naujo pasidaryti vizą (vizų yra skirtingų, todėl būtinai apie tai pasidomėkite prieš išvykdami). Visada pasitikrinkite paso galiojimo laiką.

Į telefoną parsisiųskite skrydžius vykdančių kompanijų programėles (pavyzdžiui „Ryanair“, Wizzair“), taip galėsite turėti skrydžių bilietus telefone ir nereikės sukti galvos, kur atsispausdinti popierinę jų versiją (sutaupysite medžių).

33360369691_c78e1c078f_b

Stenkitės rankinį bagažą >> turėti tokį, kuris tinka visoms oro linijoms. Ta prasme, kad vienos turi dydžio apribojimus, kitos svorio (arba tuos ir tuos). Jei jūsų skrydis pavyzdžiui su pigiomis oro linijomis į Portugaliją, tai reikės keliauti su persėdimais. Kad nereikėtų jaudintis dėl rankinio bagažo – turėkite jį universalių išmatavimų (jei tai lagaminėlis), čia geriau tinka kuprinė, kurią visada galite susimažinti.

Šito sakyti gal nereikia, bet visada su savimi turėkite rankų valymo skysčio (drėgnų servetėlių ir pan.) Nes per neplautas rankas galite susirgti nepageidaujamomis ligomis ir nebūtina keliaujant Azijoje ar Afrikoje. Užsikrėsti galite ir Europoje! Lygiai taip pat turėkite ir vonios šlepetes (arba tas, kurias naudojate paplūdimyje), nes susirgti pėdų grybeliu įtartinos reputacijos nakvynės įstaigoje labai lengva.

Jeigu keliaujate karštu laikotarpiu visada su savimi turėkite kalio (kalio ir magnio tablečių) ir profilaktiškai jas galite ištirpinti vandenyje. Kodėl? Karštis skatina jus prakaituoti, o su prakaitu iš kūno pasišalina šie elementai, kurių stygius sukels nemalonius pojūčius kelionėje. Turėkite su savimi ir virškinimą gerinančių vaistų, jų tikrai prireiks jei mėgausitės gatvės maistu ir vėlgi nebūtinai Rytų valstybėse.

Visada stenkitės susirasti „free wi-fi“ zonų, jei neturite pastovaus interneto ryšio. To reikia ne „facebook‘e“ atnaujinti profilio nuotrauką, o pasižiūrėti ar negavote į paštą pranešimų dėl atšauktų skrydžių, pakeistų laikų, ar viešbučių siunčiamos informacijos.

Šie išvardinti punktai yra ne darbas, tai kelionės dalis. Dalis, kuri tikrai palengvins jūsų gyvenimą, tačiau palikite laisvės ir spontaniškumui. Atsitiktinai aptikti paplūdimiai, restoranėliai, parodos yra prieskoniai jūsų kelionei, kurių tikrai niekada nepamiršite. Tačiau vienaip ar kitaip pats svarbiausias dalykas kelionėse yra vertinimas ką gaunate ir to įsisavinimas. Kiekviena kelionė ir dvasinio turtėjimo procesas. Investuokite ne į daiktus, investuokite į tai, ko joks žemės drebėjimas, Šiaurės Korėja ar žmonių amoralumas neatims – investuokite į savęs tobulėjimą. Kelionės puikiausias ir maloniausias tokios investicijos būdas.

woman-731887_1920.jpg

Į ką atkreipti dėmesį renkantis apgyvendinimo įstaigą atostogoms >>

Top 10 filmų apie keliones, kurie įkvepia leistis į nuotykius! >>

Kodėl verta keliauti? >>

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s