Savo istoriją pasakojantis Užutrakio dvaras – viena lankomiausių vietų Trakuose

Gražiausių dalykų žmonės nepastebi tada, kai iš svajonių juos perkelia į gretimą gatvę, savo namų ar širdies prieangį. Akimirką džiuginę – ilgainiui jie tampa dulkes renkančia butaforija. Taip kalbu, nes Trakuose praleisdavome pusę savo vasarų, užsimerkus galėjome nueiti iki Galvės ežero. Atvažiavę iki Užutrakio džiaugėmės atgaivinta elegancija, lydėdavome saulę ir net akimirkai nesusimąstėme apie dvaro istoriją, kas vyko čia prieš šimtą metų, kokia vertinga Trakams ir visai Lietuvai yra ši vieta. Todėl šiandien taisome klaidą ir kviečiame visus aplankyti Grafų Tiškevičių rezidenciją, kuri prikeliama vėl gyvenimui.

edf

Atvykus į Užutrakį ir pasistačius automobilį mus pasitinka rekonstrukcijoms pasiruošusios arklidės, kiek toliau spirito varykla ir sandėlis, svirnas. Praėjus juos akys atsigauna Eduardo Fransua Andre kurtame kraštovaizdyje. Užutakio dvaras, tarsi balta gulbė Galvės ežero krante vilioja turistus ir miesto svečius. Grafų Tiškevičių valdytas dvaras atrodo išlaikė tą prancūziška ranka kurtą eleganciją dvaro apylinkėse ir šiandien priima svečius norinčius pajusti kodėl šios giminės devizas buvo „Deligas quem diligas!“ („Išsirink, ką myli!“). O būnant tokioje aplinkoje neretai galima išgirsti sniego baltumo fortepijoną, žvilgsniu paskęsti ežero platybėse ir įsimylėti net patį keisčiausią meno kūrinį – gyvenimą.

sdr

XIX a. antroje pusėje čia vyravo tokia atmosfera (kurią kūrė Juozapas Tiškevičius ir Jadvyga Svetopolk – Četvertinska), kuri susirinkusiems svečiams atimdavo žadą ir pastarieji bijodavo pajudėti menėse, kad nesujauktų to stebuklo. Įdomiausia tai,  kad visi svečiai į dvarą atvykdavo vandens keliu, o dabartinis kelias, kuriuo mes pasiekiame dvarą buvo vadinamas „bulvių lauku“. Be abejo pavadinimas jau išduoda, kad jis buvo skirtas prastuomenei.

dig

Keičiasi laikai, žmonės, įpročiai, tik vertybės išlieka nepavaldžios laikui, todėl į dvarą atvykstame su pagarba istorijai ir begaliniu smalsumu. Šiais metais sukanka lygiai 100 metų kai mirė J. Tiškevičius (1868–1917 m.) ir dvaras sunkiai tai išgyveno (nors dvaras atiteko Tiškevičiaus sūnui Andriui), tačiau vėliau šeimininkai keitėsi itin dažnai: nuo KGB sanatorijos, pionierių stovyklos, poilsio namų ar turizmo bazės. Ir tik pastarąjį dešimtmetį po rekonstrukcijų dvaras atgauna tą žavesį, kuriuo tviskėdamas priiminėdavo aukšto rango svečius.

sdr
cof

Vėl žydi rožės (retos, kvapnios ir labai išraiškingos veislės), vėl skamba muzika, salėse vėl girdimi plojimai ir dvasia šimtmečiui užsnūdusi, vėl pažadinta pakeri čia atvykusius. Jadvygos žodžiuose dažnai galima buvo išgirsti terminą: „meilė viskam, kas prancūziška“. Ne veltui parko inžinierius, Eduardas Fransua Andre stengėsi, kad pranyktų riba tarp sausumos ir vandens. Kad čia atvykęs, negalvotum apie Prahą, Varšuvą, kad pamirštum net patį Paryžių ir pasiliktum vasarai žvelgdamas, kaip saulė paskęsta ežero vandenyje.

sdr

Prieš prieinant Užutrakio dvarą, dešinėje pusėje galima išvysti jau atstatytą virtuvę.  Virtuvė buvo lauke, kad neprieitų maisto gaminimo kvapų ir svečiai galėtų mėgautis patiekalais be jokių užuominų apie būsimus valgius.

18

Priartėję prie pagrindinės dvaro teritorijos, kairėje pusėje pirmiausia išvystame rytinę parterio dalį, kurios pabaigoje stovi skulptūra – Marija Adelaidė Savojietė, Burgundijos kunigaikštytė, pavaizduota kaip Diana. Ji buvo ir yra viso parko puošmena, tačiau sovietinės okupacijos metais ši skulptūra buvo sunaikinta, o ant išlikusio jos postamento pastatyta Stalino statula. Mano manymu visi „diktatoriai“ sirgo didybės manija, Dianos išmainymas į Staliną – puikus to pavyzdys. Kad ir kaip ironiška Stalinas plaukti nemokėjo, tai ir jo skulptūra buvo lengvai nuskandinta parko tvenkinyje. Ant pjedės stalo grįžo tikroji šeimininkė.

Parke galime dar sutikti Floros ir Hamadriadės skulptūras. Galime nesunkiai pastebėti, kad ir skulptūros vienareikšmiškai susijusios su gamta. Pirmoji gėlių ir pavasario deivė, antroji – nimfa, gimdavusi ir mirdavusi kartu su medžiu. Pietinėje parko dalyje stovėjo Mergelės Marijos su kūdikiu skulptūra. 2007 m. Trakų istorinio nacionalinio parko pastangomis padaryta šios skulptūros kopija pastatyta originalioje vietoje. Skulptūra taps nauju Užutrakio parko traukos centru ir padės nukreipti lankytojų srautus nuo rūmų į parko gilumą, skatindama pasivaikščioti po visą angliško stiliaus parką ir geriau jį pažinti. Čia sutiksime ir Bakcho skulptūrą (Jis siejamas su laisvumu, vyno sukeliama teigiama socialine įtaka).

sdr

Biustams puošiantiems dvaro parterį teko sunki dalia. Iš jų pokario laikotarpiu buvo tyčiojamasis, daugumos jų likimas yra nežinomas. Atstatyti biustai ežero pusėje simbolizuoja keturis paros laikus: rytas, diena, vakaras ir naktis. Tuo tarpu biustai kitoje pusėje – keturis metų laikus. Žvelgiant nuo mažojo parterio matome širdelės formos ežerėlį, kuris galėjo būti, kaip grafo meilės išraiška Jadvygai – puikiai matomas pro buduaro langus. Žvelgiant į jį grafai priešpiečiaudavo. Akimirkai prisėskite ir pajuskite, kaip nuostabu valgyti tokioje aplinkoje, kai aplinkui susimaišo graikiški motyvai, prancūziška elegancija ir angliškas stilius. O juk visa tai LIETUVOJE!

sdr

Paėjus kiek toliau „kunigaikščių alėja“ iki Skaisčio ir Galvės ežerų sąsmaukos stovėjo savotiško „rojaus Charono“ namelis. Keltininkas perkeldavo tiek svečius, tiek pačius grafus į „žemyninę“ dalį. Nuostabūs ežerų, gamtos vaizdai vėl mus gražina prie dvaro ir kartu su mumis visą informaciją apie dvarą papasakojusiu kultūrinės veiklos vadybininku Antanu Ulcinu pasileidžiame po patalpas pačiame dvare. Dvaro vidų sudarė valgomasis, gobelenų salė, baltoji salė, grafienės buduaras, rūkomasis ir grafo kabinetas. Liudviko XVI prabangiu stiliumi dekoruoti interjerai priverčia akimirkai stabtelti ir įsižiūrėti į kiekvieną smulkmeną: užuolaidos klostę, krėslų atramą, arbatos servizą. Viskas taip įtraukia ir kad rodos to šimto metų ir nebūta. Eini salėmis ir regis girdi, kaip skamba balsai, įnešami valgiai, energingai spaudomi fortepijono klavišai.

Dvaras unikalus tuo, kad čia stengiamasi iki detalių atkurti Tiškevičių gyvenimo laikus. Spalvos, paauksuoti paveikslų rėmai, Venecijos stiklo veidrodžiai tarsi prašo užsivilkti fraką, įsisprausti į lakinius batus ir atverti langus nuo ežero sklindančiai ryto gaivai. Nepatogumo jausmas prieš prabangą, gali lydėti visos kelionės metu, o pravėrus moteriškojo buduaro duris, tas nepatogumas gali pavirsti raudoniu ant skruostų. Prieš akis atsiveria didžiausių paslapčių, neišsakytų norų, dužusių vilčių kambarys.

dav

Dvare eksponuojama daug „keliaujančių“ parodų, bei ilgam čia atgabentų grafų gyvenimo elementų: nuo stalų, kėdžių iki pinigų, ginklų ar buities įrankių. Svarbiausia neskubėti susipažinti su dvaru – „prisijaukinti“ jo šarmingumą ir saulės spinduliams atsispindėjus veidrodžiuose, salės sutviskės tokia prancūziška elegancija, kurią greičiausiai matėte tik filmuose.

cof

Neturite idėjų savaitgalio išvykai, nežinote ką veikti, kai darbdavys išleidžia pora valandų anksčiau iš darbo? Trakai ir Užutrakio dvaras – puiki mintis, kuri praturtins jūsų istorines žinias, pailsins akis nuo elektroninių „vertybių“ ir suteiks jėgų naujiems siekiams, o gal gims naujų idėjų.

Šiais laikais vaikus ir jaunimą reikia vis išradingiau sudominti, kad jie kibtų į mokslus. Vien sausos medžiagos neužtenka, tad išvyka į Užutrakio dvarą būtų neįkainojama istorijos pamoka apimanti XIX a. amžiaus pabaigą ir XX a. pradžią. Remiantis šiuo dvaro istorij galima išplėtoti temas nuo aprangos stiliaus, kultūros iki istorinių asmenybių.

Lygiai taip, čia malonu praleisti vasaros vakarus su visa šeima, tačiau reikia suvokti, jog čia negalima rengti „mišrainės“ piknikų ar juolab „Monikutės sapno“ savaitgalių. Tai intelektuali aplinka, kurioje išvystame tikrąjį Lietuvos gamtos ir paveldo grožį. Savaitgaliais ar darbo dienomis, saulės nualintomis ar rūku pasidengusiomis akimirkomis aplankykime šią taip vadinamą baltąją „belle epoque“ gražuolę ir visą dvaro kompleksą.

Tikslus Užutrakio dvaro adresas: Užutrakio g. 17, Trakai

Užutrakio dvaro gido paslaugų ar kitais klausimais galite kreiptis elektroniniu paštu: uzutrakis@gmail.com

Daugiau informacijos galite rasti adresu: http://www.seniejitrakai.lt/

TOP 5 lankomiausios vietos Trakuose>>

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s