Burgasas, Nesebaras ir Saulėta pakrantė – ką pamatyti ir nuveikti Bulgarijos pajūryje

cof

Burgasas – rojus žmonėms, kurie iš atostogų nenori parsivežti praturtėjusio pasaulio suvokimo, o paprasčiausiai pakeisti aplinką. Pigūs ir trumpi skrydžiai, nesikandžiojančios kainos, ir gebėjimas susišnekėti rusiškai šį kurortą daro mėgstamą Lietuvių. Saulėta pakrantė „Sunny beach“ tikrai saulėta, o Nesebaras praturtintas bizantiškais turtais. Kai nori tiesiog pagulėti prie jūros, esi neišrankus kokybei ir biudžetas kelionei yra nekoreguojamas – Burgasas yra pasirinkimas numeris vienas!

Apima jausmas, tarsi atradome tai, kas daro žmogų laimingu. Be jokio gailesčio ir baimės keliaujame maršrutais, kurie ilgėja ir tarsi ruošiamės gyvenimo skrydžiui, kada be nusileidimo pamatysime saulėtekį ir saulėlydį vienu metu. Įprasminsime savo viešnagę ne daiktuose, giminės tęstinume, o kelionėje suteikiančioje laimės masę, bet ne svorį. Laimė „nepririšta“ prie Žemės. Ji prasideda kito žmogaus akyse ir baigiasi sutartiniu galvos nusvirimu prieš paskutinę saulės laidą į kaip niekad nurimusią jūrą.

Mėnesis! Būtent tiek užtruko mūsų keliasdešimt kartų besikeičiantis planas pamatyti Gruziją, Turkiją ir rytinę Bulgariją. Pirmą kartą išnaudojau tris pieštukus braižydamas maršrutą, o oras vis liepdavo griebtis trintuko. Kodėl mūsų kelionė buvo tokia priklausoma nuo oro papasakosime kitose dalyse, o dabar visas dėmesys Bulgarijai.

Taigi pirma stotelė Burgasas.

„Ryanair“ paskelbus tiesioginius skrydžius iš Kauno į šį Bulgarijos kurortą buvo galima pagriebti bilietus, kainuojančius 9,99€ į vieną pusę. Mūsiškiai kainavo kiek brangiau, nes visgi Birželio mėnuo. Praeiname visas patikras ir galiausiai atsiplėšiame nuo žemės 44 kartą. Kelionės trukmė kiek daugiau nei dvi valandos, tačiau įdomus faktas tas, kad tas pats lėktuvas, kuris skraidina į Burgą, pirmiausia turi atskraidinti žmones iš jo į Kauną. Tai reiškia, jei pastarasis vėluoja, tai vėluoja ir išskridimas (mes tai patyrėme grįžtant į Lietuvą). Nors „Ryanair“ gerina punktualumą, tačiau būkite pasiruošę šiokiam tokiam vėlavimui.

Kaip ir prieš kiekvieną kelionę padarėme namų darbus ir vos nusileidus lėktuvui Burgaso oro uoste patraukėme pėsčiomis iki prieš oro uostą esančio žiedo (beje pinigus pasikeisti galite oro uoste, aišku ne tokiu geru kursu, kaip centrinėje miesto dalyje, tačiau geresniu, nei Lietuvoje). Ties žiedu stoja autobusai važiuojantys į Nesebarą. Jeigu norite važiuoti iš oro uosto į Burgasą nereikia eiti iki žiedo. Po kaire puse yra vietinis autobusas (ne „transferas“), kuris nuveža iki miesto centro už 1.5 levo (apie 0.8€). Jeigu iš oro uosto norite važiuoti į Nesebarą (populiariausias kurortas, nes toje pusėje yra ir saulėtoji pakrantė) reikia pasiekti žiedą ir ten atsistoti stotelėje šalia kurios yra iškaba su kryptimi į Varną. Autobusas nėra labai dažnas, todėl teko kokį pusvalandį lukterėti. Kaina 6 levai (apie 3€) nepriklausomai ar važiuosite iš Burgas į Nesebarą, ar iš oro uosto (oro uostas yra tarp Burgaso centro ir Nesebaro). Bilietus reikia įsigyti, pas kontrolierių, korio nepastebėti stovinčio prie vairuotojo neįmanoma. Jis moka parodyti rankų gestus visomis kalbomis.

Man asmeniškai Bulgarija priminė Lietuvą, tiek gamta, tiek žmonių beprasmišku žvilgsniu į vieną tašką, kai nori tiesiog prastumti laiką. Nuo Burgaso centro iki oro uosto apie 10 km, tuo tarpu nuo oro uosto iki Nesebaro apie 25 km. Todėl turėjome laiko susigaudyti kur reikia išlipti arba sugalvoti, kaip tai padaryti, nes žmonių vienam kvadratiniam metre buvo tiek, kad apsisukti reikėjo sutartinai, o laikyti už turėklų nebūtina, nes „Makdonaldo“ įtaka veikė, kaip visą kelią išsiskleidusios oro pagalvės.

Autobusas stoja tokiuose miesteliuose kaip Pomorijė, Ravda, Nesebaras ir važiuoja iki „Sunny Beach“. Pastarasis paplūdimys yra vienas garsiausių tarp Lietuvos poilsiautojų, tai knietėjo išsiaiškinti kokį „gėrį“ skalauja Juodoji jūra.

Mūsų viešbutis, kuriame apsistojome dvi naktis tikrai pranoko lūkesčius su kainos ir kokybės santykiu. Čia už 15-20€ eurų galima gauti tikrai gerą kambarį. Maisto kainos parduotuvėse ar kavinėse nėra tokios mažos, kaip visi pasakoja, arba jos tokios jau nėra, tačiau vėlgi tikrai nesikandžiojo. Kadangi mes nesidairėme nei alkoholio, nei mėsos ar pieno skyriuose, tai perskaičiavus į eurus kainos buvo panašios arba kiek mažesnės, nei Lietuvoje. Trešnės 1.5€, arbūzai 0.5€, bananai 1.3€ už kilogramą, vanduo pusantro litro 0.8€. Palyginus Turkijos turguose kainos buvo du kartus mažesnės už Bulgariškas.

cof

Pirmas vakaras prie Juodosios jūros. Jūra rami, iš viešbučių girdisi vakaro programos. Saulė jau nusileidus, todėl jaučiama vėsa, nors dar šiltas smėlis po kojomis suteikia jaukumo. Planavome, tik pavakarieniauti prie jūros, tačiau nepastebimai atėjome auksinio smėlio paplūdimiu iki Nesebaro pusiasalio (senasis Nesebaras). Jis įtrauktas į pasaulinį UNESCO paveldo sąrašą ir vadinamas miestu-muziejumi, nedideliame pusiasalyje įsikūręs Senasis Nesebaras yra vienas seniausių Europos miestų, šiame pusiasalyje buvo įkurtas jau antrajame tūkstantmetyje pr. m. e. Kelis tūkstantmečius šis miestas garsėjo kaip turtingas prekybos ir amatų centras. Miesto siena ir bokštai seniai neteko savo gynybinės funkcijos, tačiau jie ir dabar yra svarbus miesto akcentas, suteikiantis jam savitą pavidalą.

cof
cof

Pirma kelionės naktis praėjo ir mes jau be kuprinių vaikštinėjam po tą patį senamiestį, tik jau dienos šviesoje. Nukeliaujam iki 9 kilometrus besitęsiančios saulėtos pakrantės „Sunny beach“. Su nostalgija prisimenu tą smėliuką ir neakmenuotą paplūdimį, kurio taip trūko Batumyje. Gal iš prieš tai buvusios pastraipos galėjo susidaryti kiek slogus Nesebaro įvaizdis, tai norėčiau jį kiek pataisyti. Viskas priklauso nuo požiūrio, lūkesčių ir adaptacijos laiko. Antra diena Bulgarijoje kiek gražesnėmis spalvomis nutapyta. Paskaityti gerą knygą, retkarčiais žvelgiant jūrą, Romos laikų palikimą pusiasalyje tikrai galima.

cof
cof
cof
cof
cof

Antrą dienos pusę praleidome pačiame Burgase. Taip šis miestas turi savo istoriją, gana neblogus regiono istorijos, etnografinį ar gamtos mokslo muziejus, tačiau mes tiesiog be didesnių tikslų vaikščiojom po centrinę miesto dalį. Prieš tai pietinėje autobusų stotyje „išsigryninome“ autobuso bilietus į Stambulą. (Pasirinkome „METRO“ – didžiausio Turkijos autobusų tinklo paslaugas). Kelionės kaina iš Burgaso į Stambulą 18€, trukmė apie 6h. Tačiau ji priklauso nuo to, kiek laiko praleisite pasienyje. Autobusai labai patogūs, gavome užkandžių, kavos, arbatos, vandens.

cof

Grįžtant prie Burgaso, tai miestas turi ir didelį paplūdimio ruožą, kuriame bandėme virškinti kavinėje suvalgytas salotas. Bulgarija ir Gruzija yra labai komplikuotos šalys, jei jūs iš savo raciono išbraukiate mėsą, pieno gaminius, esate alergiški gliutenui ir kaip jie galvoja turite kitų „ligų“. Pats miestas, kaip jau minėjau yra artimas Lietuvai, turi troleibusų, autobusų linijas, vyrauja nepasitenkinimas ekonomine padėtimi. Burgas, kaip Klaipėda, tik man pastaroji modernesnė ir gražesnė. Tačiau vėlgi, jei jūs apsistosite ir pačiame Burgase (nors to nerekomenduoju), čia tikrai atrasite ką veikti ir pamatyti, o pasiekti paplūdimius ir kitus miestelius nebus sudėtinga dėl gana paprastos transporto sistemos. Traukiniu galima nukeliauti iki sostinės, o autobusais iki Varnos, ar į Turkijos pusę esančius mažesnius kurortinius miestelius, kaip Sozopolis ar Primorskas.

cof

Grįžome į Burgaso paplūdimį, kuris kaip miesto paplūdimys pasirodė gražus ir tvarkingas. Šalia gėlėti parkai, fontanai maskavo Sovietų Sąjungos palikimus. Prigulėme ir valandėlei žvelgėme į Juodąją jūrą. Senovės graikai Juodąją jūrą vadino Nesvetingąja jūra. Toks pavadinimas turbūt atsirado dėl sudėtingos navigacijos bei priešiškai nusiteikusių pakrančių gyventojų. Audrų metu Juodosios jūros vanduo smarkiai tamsėja, pajuosta; be to, vandens skaidrumas Juodojoje jūroje iki septynių kartų mažesnis, negu Viduržemio jūroje, taigi jos vanduo yra „juodesnis“. Kita vertus didesniame negu 150–200 m gylyje Juodosios jūros vanduo prisotintas sieros junginių, į tokį gylį nuleisti metaliniai daiktai, pavyzdžiui, inkarai, greitai pajuoduoja.

Pereinant prie Bulgarų virtuvės, tai kartais geriau nežinoti iš ko gaminimi tam tikri patiekalai. Pavyzdžiui Shkembe Chorba –Tai žarnokų (gyvulio skrandžio gabalėlių ar žarnų) sriuba pagardinta česnakais, actu ir aštriais raudonais pipirais. Aišku Lietuviai gali į tokį patiekalą atsakyti šaltiena. Kiti patiekalai: Tarator – šalta sriuba, puikiai tinkanti karštą vasaros dieną. Pagrindiniai sriubos ingredientai  – jogurtas arba rūgpienis, agurkai, česnakai. Arba Kavarma – marinuotos kiaulienos arba veršienos ir daržovių troškinys yra vienas populiariausių patiekalų Bulgarijoje. Tačiau mums tai neaktualu, todėl visą dėmesį skyrėme vegetariškiems patiekalams, tačiau ir čia susidūrėme su „sunkumais“. Išvertus į Lietuvių kalbą turime tokį vegetarišką meniu skiltyje pasirinkimą: Bob Chorba – vegetariška pupelių sriuba, į kurią taip pat dedami svogūnai, pomidorai, morkos. Į sriubą vietoj morkų kartais dedamos paprikos, bulvės, mėsa. Tokia ta Bulgarija…

cof

Į Burgasą sugrįžome po mėnesio kelionių ir apsistojome vienai nakčiai Sarafovo miestelyje. Iš Burgaso važiuoja 15 numeriu pažymėtas miesto autobusas iki jo centrinės dalies. Pasirinkome šį miestelį, nes jis yra priešais oro uostą ir gerai išsimiegojus, iki oro uosto galima nueiti pėsčiomis. Miestelis niekuo neypatingas, gal tik labiau išryškinantis Bulgarijos pajūrio nykumą. Tačiau mėnesis kelyje darė savo, ir Sarafovas mums puikiai tiko atsisveikinti su Juodąja jūra. Atsisveikinti su arbūzų ir trešnių kraštu.

Kartais atrodo, kad už keliones, kad ir kokios jos bebūtų nėra nieko geriau, bet kelionėje planuoti kitas keliones yra tikras džiaugsmas. Taip visai netikėtai ir mums gavosi iškeisti trečiąją viešnagę Zakopanėje į savaitę Prancūzijos Rivjeroje. Todėl grįžti į Lietingąją Lietuvą nėra taip liūdna, žinant jog laukia dar ne viena kelionė šią vasarą.

Kad ir kaip vertintume, Bulgarija buvo tik atskaitos taškas iš kurio nieko per daug nesitikėjome. Tačiau vos pajudėjus į Turkiją patyrėme tikrą kultūrų kontrastą, vos atskridus į Gruziją buvom šokiruoti „draugiškumo“ ir tai liks atmintyje visam likusiam gyvenimui. Bet apie tai skaitykite kitoje pasakojimo apie mėnesio kelionę dalyje.

Turkija: Stambulas – Turkijos širdis, varinėjama kaljano dūmais. Lankytinos vietos ir įspūdžiai

Gruzija: Kutaisis ir Batumis – lankytinos vietos nuo katedrų iki dangoraižiais prisidengusios „Ali ir Nino“ meilės

Jei norite naujienas sužinoti pirmieji – spauskite ,,Like“ kurdabar.lt Facebook paskyroje  ir užsiprenumeruokite naujienas, kaip tai padaryti:

kaip sekti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s