Ilzenbergo dvaras – savaitgalio idėja su istorijos ir autentikos prieskoniu

Ilzenbergo dvaras – vieta atgauti prarastą džiaugsmą ir pamirštas vertybes. Neįkainojamas turtas šiaurės Lietuvoje privers jus pakeisti požiūrį į dvarus, turiningą laisvalaikį ir maistą be skonio stipriklių. Bajoriška dvasia persmelks kūną vaikštant tiek rūmų menėmis, tiek parko teritorijoje. Meilės sala suteiks progą įgarsinti jausmus, o ąžuolas pavers juos nepavaldžiais laikui. Daugiau nei trijų kilometrų ilgio pasivaikščiojimai Ilgio ežero pakrante, apžvalgos aikštelės, pirtis ir pliažas sukurs nepamirštamą jūsų savaitgalį, o praturtėjusios žinios apie ankstesnę bajorišką kultūrą ir šiandienos natūralios žemdirbystės ūkį suteiks progą pradėti gyventi geriau.

cof
Ilzenbergo dvaro teritorija

Ryškiaspalvis ir nepaprastai sausas 1515 metų ruduo. Vokiečių riteris Berndtas Kersenbrockas atjojo apsižvalgyti pagal Leno teisėmis Livonijos ordino paskirtas žemes.

Kartais gyvenime taip būna, kad priimame sprendimus be įrodymų ar detalių svarstymų. Vadovaujamės pojūčiais, kurie išsivysto tik asmenybėms keičiančiomis šalies ar net viso pasaulio veidą. Kartais tuos pojūčius įsivaizduoja turintys daugybė pilkosios masės žmonių, todėl po jų sprendimų galima išgirsti, kaip atjoja keturi apokalipsės raiteliai. B. Kersenbrockas labai aiškiai stovėdamas ant kalno šlaito ir žvelgdamas į Ilgio ežerą jautė, kad čia yra atskaitos taškas. Pradžia vienos įspūdingiausių 500 metų trukusios istorijos, kuri nuo maro alintų žmonių iki amžinos meilės priesaikų atsiveria prieš mūsų akis. Tereikia atvažiuoti ir prisiliesti prie vertybių, kurių pamažu netenkam. Netenkam savo noru iškeisdami jas į momentinę šlovę su vis didėjančiu nykščiu.

Ilzenbergo dvaras – kultūros židinys, bandantis atskirti tai kas tikra ir autentiška, nuo to kas priverčia „įsigyti“ naminį augintinį – vaikštantį atbulomis.

29 km nuo Rokiškio, link Latvijos sienos esančio Ilzernbergo dvaro istorija paženklinta ryškiais vokiškais, rumuniškais ir lietuviškais (nuo 1896 m.) Dimšų giminės pėdsakais. Dvaras įsikūręs šalia Apvalaso ežero, kurio kontūrai tarsi tikra Lietuvos valstybės kopija (tačiau šį vaizdą galima pamatyti, tik iš paukščio skrydžio). Vaikščiodami po dvarą ir klausydamiesi gido pasakojimų, nusikelsite į tuos laikus, kai žaislai buvo ne užsakinėjami internetu ir lipdomi iš molio, samanų ir ajero šaknų. Kai nepaklusnumas, išgyvendinamas iš kūno turėdavo dūmų poskonį, o laukimas mylimojo trukdavo dešimtmetį.

cof
Dvaro rūkykla

Ilzenbergo dvarvietėje yra didžiausia ir seniausia pirtis Lietuvoje, kurią galima mėgautis lankytojams (užsisakiusiems paslaugą iš anksto). Vos keliasdešimt metrų iki ežero ir bajoriško gyvenimo potyriai garantuoti. Pirties skleidžiama šiluma atpalaiduoja kūno raumenis, gerina kraujo cirkuliaciją, skatina endorfino išsiskyrimą. Šie veiksniai atsakingi už gerą nuotaiką, todėl po pirties žmogus tampa laimingesnis, pagerėja miegas. Šioje pirtyje stresas paliks kūną taip greitai, kad sekmadienio vakarą jau nebegalvosite apie pirmadienio susirinkimą, o mėgausitės šeimos darnumu ir ta ramybe, kada perkainojame vertybes.

cof
Pirties poilsio zona

Dvaras atitekdavo vien tik į bajorų rankas, nes bajorai tuokdavosi vien tik su bajorais. Dėl šios priežasties čia išlaikomas didingumas ir elegancija, kuri sukandusi dantis ištvėrė bado, maro, net švedų antpuolius. Deja atėjo laikotarpis – pats niūriausias dvaro istorijoje, kuris išplėšė sielą, o po to nužudė ir kūną. Nors anksčiau didžiausias blogybes galėjome sudėti į žodžius: „Rešotai“, „Altajus“. Atgavus nepriklausomybę dvaras buvo išdraskytas taip, kad regis net akmenys išlupti iš pamatų. Bet vėl atėjo ryškiaspalvis ir sausas ruduo. Vėl atsirado žmogus (Vaidas Barakauskas) matantis toliau savo asmeninės naudos ir krentančios ąžuolo gilės dvarvietės teritorijoje neliko supūti. Dvaras atgimė, tarsi lauže iš cinamono šakelių pakilęs Feniksas, dar stipresnis ir nešantis žinią. Žinią, kurią išgirsti turėtų moksleivių grupės, kurių maršrute išbraukus didijį prekybos centrą ir pridėjus Ilzenbergo dvarą prisidėtumėte prie šios idėjos. Čia prisiminsite, kad galite suprasti žmogų iš akių, o ne laukdami mirksinčių trijų taškelių.

cof
cof
Ilzenbergo dvaro rūmai

Trys patrankos, visai šalia svirno sukuria saugumo įspūdį. Pasižiūrėkite ties patrankos liemeniu į tolį ir pamatysite, kaip bejėgiškai priešai nuleidę rankas apleidžia šį gynybos bastioną. Aišku jei užteks fantazijos išgirsite pergalingas salves ir besiplaikstančią vėliavą, kiek aitroką parako kvapą ir nuotaikas, kuriomis čia gyveno žmonės. Žmonės, gynę įsitikinimus, kurie jau mažai ką reiškia „Y“ kartai. Kas blogiausia, kad abėcėlė dar šia raide nesibaigia.

cof

Parko teritorijoje ir prie rūmų rasite skulptūrų, kurios privers susimąstyti. Žvelgdami į jas jausite gašlumo, lengvabūdiškumo ir tik kiek vėliau egzistencinius jausmus. Neskubėkite skulptūrai dovanoti vos minutės savo brangaus laiko. Menininkas joms paskyrė visą savo kūrybinę galią, kad perteiktų pasaulio suvokimą, kurį nagrinėjant pašonėje pajausite lūšies, liūto ir vilkės alsavimą.

cof
Skulptūra ,,Netikėtas amžinybės prisilietimas“

Užsukę į rūmus ir keliaudami po sales, rūsius, ar apsistojus palėpėse bus malonus nuotykis su istorijos prieskoniu. Patirsite nepakartojamą pažinimo džiaugsmą ir net nepajusite kaip keliais centimetrais pakelsite smakrą į viršų. Pirštais braukdami autentiškus balkius, išgyvensite kiekvieną įrėžimą ir pro langus krentančių spindulių fone suprasite, kad dienos neužteks jog pasikrautumėte energija, kurią regis spinduliuoja kiekviena rūmų detalė.

cof
Rūmų rūsys
cof
cof
Pagrindinių rūmų interjeras

Vakarop būtinai stabtelėkite prie meilės tilto vedančio į salą, kurioje ištartiems žodžiams visada lemta išsipildyti. Tačiau tai didžiulis įsipareigojimas ir atsakomybė. Juk tinkamas žodis, pasakytas tinkamu laiku, gali pakeisti gyvenimą. Tokia ta sala su išklausančiu ąžuolu, kuris palaimins jūsų žodžius ir suteiks jiems svorio. Kartais jis gali prislėgti, kartais neleis per daug pakilti, tačiau visada primins tai, kas buvo pasakyta vakare prieš saulės laidą, žvelgiant mylimajam į akis.

cof
cof
Meilės tiltas vedantis į salą

Ilzenbergo dvaras atlieka netik istorinę, švietėjišką funkciją, bet ir propaguoja natūralios žemdirbystės ūkį, kuris šiais prekybos tinklų laikais yra tikra retenybė. Čia ateis suvokimas, apie pačią „blogiausią“ raidę – „E“ apie gyvenimo trukmę, kurią savanoriškai trumpiname ir dėlto kaltiname visus kitus, o ne patį save. Mes įsisukame į nežmonišką tempą ir stengdamiesi visur suspėti – pranykstame. Nereikia žinoti visko apie A. Einšteino darbus, kad suvoktume, jog yra riba, kai pasiekus tam tikrą greitį, netektume masės. Ir tik tada, kai pajaučiame citrinų kvapą tvyrantį ore, imame gailėtis praėjusio laiko. Išnaudoti laiką, tai ne padaryti kiek įmanoma daugiau darbų per trumpą laiką, o suteikti savo ir artimo gyvenimui prasmę. Būtent tos prasmės paieškos ir prasideda kelionėje nuo jonvabalių stovyklos iki svajonių tiltelio, kai ausys girdi žodžius, o akys visa tai paverčia viena įspūdingiausių kelionių po praeitį ir dabartį, bei galimybes gyventi geriau.

Nuoširdžiai dėkojame VšĮ „Ilzenbergo dvaras ir ūkis“ direktoriui Gintarui Bingeliui, už skirtą laiką, suteiktą informaciją ir galimybę pasigrožėti Ilzenbergo dvaro skleidžiama autentiška energija.

Ilzenbergo dvaro adresas: Ilzenbergo k. 4, Juodupės seniūnija, LT-42440 Rokiškio rajonas

Ilzenbergo dvaro GPS koordinatės: 56.1595953, 25.5245220

Daugiau informacijos:  www.ilzenbergas.lt 

Lankymosi laikas:     • nuo spalio 1 d. iki balandžio 30 d., šeštadieniais ir sekmadieniais.

  • nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 30 d., trečiadieniais – sekmadieniais.

Lankymo valandos:  10.00 – 19.00.

DVARO LANKYMO mokestis ir kita susijusi informacija: http://www.ilzenbergas.lt/

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s