Prancūzijos žydroji pakrantė – EZE ir MENTONAS, ką pamatyti į rytus nuo Nicos

Eze – pranbangos koncentratas, tuo tarpu Mentonas – citrinomis dvelkiantis ir Italijos vėjų gainiojamas Rivjeros pakraštys. Į erelio lizdu vadinamą Eze verta atvažiuoti, kad siurrealistinio vaizdo fone atgautumėte ramybę, kurios baltais siūlais suvarstytas ieškojo F. Nyčė, kad pajaustumėte prabangą ir kvapų galią, kurioje įkvėpimo sėmėsi Ž. Sand. Citrinų festivalio sostinė – Mentonas – nuostabus senamiesčio, paplūdimio ir Itališkai Prancūziško miestelio atspindys. Prancūzijos žydroji pakrantė – Jūsų atostogų atradimas, kuris taps įpročiu – prabangiu, kultūriškai nepakeičiamu ir kvepiančiu brangiausiais kvapais, kurių tikrai nerasite jokiame „Duty free“.

Prancūzijos Rivjera – prabangos, kvapų ir nepamirštamų atostogų kryptis. Porą dienų paskyrę Nicai >> ir pakerėti Monako >> didybės, keliaujam į miestelį kurį Prancūzai vadina antru po Paryžiaus lankomiausiu miestu visoje Prancūzijoje. Tai Eze (Ezas) – miestelis įsikūręs beveik 430m aukštyje, todėl į jį pakliūti yra gana painu. Patogiausia vykti autobusu, tačiau atminkite, kad yra „žemutinis“ ir „aukštutinis“ Eze!

Iš Nicos į Eze (esantį ant kalno) galima nuvykti 82 ir 112 autobusu (sekmadienį važiuoja, tik pirmasis autobusas ir daug retesniu grafiku). Mes pasirinkome būtent pirmąjį ir pateikiame jo grafiką.

82 autobusas
vauban

82 autobusas išvyksta iš Vauban stoties, kurią pažymėjome nuotraukoje. Galite įlipti bet kurioje iš praeitoje nuotraukoje parodytų stotelių, tačiau atminkite, kad sezono metu autobusas yra visiškai pilnas ir stotelėse, kuriose niekas neišlips – autobusas paprasčiausiai nesustos.

ezas

Kadangi Eze miestelis yra tarp Nicos ir Monako (maždaug 10 kilometrų atstumu nuo abiejų), tai jį (esantį papėdėje) galima pasiekti ir autobusu, kurio numeris 100. Nuotraukoje pamatysite takelį, kuriuo pėsčiomis galima užkopti į „aukštutinį“ Eze. Taigi būkite budrūs pasirinkdami transportą ir įvertinkite savo kopimo galimybes. Nuotraukoje skaičiais pažymėtų rodyklių reikšmės:

  1. Čia galite išlipti ar įlipti važiuodami autobusu nr. 100 (Stotelės pavadinimas Eze-sur-mer)
  2. Keliukas link nuostabaus paplūdimio, kuriame galite pailsėti prieš kelionę
  3. Nedidele nuoroda pažymėtas takelis, link „aukštutinio“ Eze. Juo grįšite nuo kalvos, jei seksite mūsų maršrutu.

Taigi apibendrintai galima sakyti, kad optimaliausias kelionės iš Nicos į Eze planas: važiuoti 82 autobusu iš Nicos į Eze (miestelį ant kalvos ir išlipti paskutinėje stotelėje). Tada apsižvalgius po miestelį, nusileisti Nyčės maršrutu iki paplūdimio ir su autobusu, kurio numeris 100, pailsėjus prie jūros – grįžti atgal į Nicą. Aišku kelionę galima susiplanuoti ir atvirkščiai arba tiesiog nuvažiuoti ir grįžti su 82 autobusu – nevarginant kojų laipiojimui (būtų didelė nuodėmė). Autobuso bilieto kaina yra tik 1.5€ (jeigu pirksite 10 bilietėlių „paketą“, tai kelionės kaina bus vos 1€).

Taigi vasaros viduryje leidžiamės į Porto a‘Avisio (perspėjimo uostas), o dabartinis Eze. Toks miestelio pavadinimas buvo neveltui, nes dėl geografinių sąlygų tai puikus gynybinis įtvirtinimas nuo priešų (dažniausiai Saracėnų). XII ir XIV amžiaus statiniai (sienų likučiai ir bažnyčia) tikrai suteikia miesteliui autentiškumo, o kvapai vaikštant itin siauromis gatvelėmis užburia įsimylėti pietų Prancūziją.

sdr
sdr
Eze, Žydroji pakrantė, Prancūzija

Vaikštant bažnyčios prieigose jaučiasi Egiptiečių palikimas, matosi Izidės atvaizdai skliautuose. Klajojant gatvelėmis buvusių maisto atsargų slėptuvės virto ateljė ir „butikais“. Mėgstantiems gamtą, Eze miestelyje yra botanikos sodas, nuo kurio atsiveria pasakiški vaidai į Viduržemio jūrą. Miestelyje taip pat rasite ir tokių kvepalų gamintojų kaip „Galimard“ ir „Fragonard“ filialus (pagrindinė būstinė yra Grase, apie kurį bus mūsų kitas straipsnis). Įdomumo dėlei reikėtų paminėti, kad būtent Eze dirba du iš keturiasdešimt geriausių Prancūzijos kvapų specialistų. Kyla natūralus klausimas – kiek kainuoja kvepalai pirkti Eze? Atsakymas gali labai nustebinti, nes čia yra labai plati kainų paletė. Galite įsigyti „mėginėlius“, už kuklią sumą, sumokėti 50€ už išskirtinius kvepalus, ar pakloti įspūdingą 50 000€ sumą už 100ml buteliuką rečiausio aromato.

sdr
sdr
Eze, Žydroji pakrntė, Prancūzija

Miestelis yra nedidelis, todėl jeigu turite trumpas atostogos, tai Eze galite kombinuoti kartu su Monaku >> ar Mentonu. Nes jie labai patogiai išsidėstę Prancūzijos Rivjeroje. Palankiausias metas svečiuotis pietų Prancūzijoje (Ypatingai Eze – pavasaris ir ruduo – kada būna šilta, bet turistų skaičius nėra didelis). Eze labai sunku prasilenkti vasaros viduryje, kai atvyksta grupelės iš Azijos valstybių (jų pomėgis fotografuoti viską, kas pora žingsnių labai sumažina eismo spartą).

1883 metų žiema prisidėjo prie Eze žinomumo. Būtent laikotarpiu nuo gruodžio iki 1884 metų balandžio, čia savo širdies žaizdas gydėsi ir garsiojo kūrinio „Štai taip kalbėjo Zaratustra“ trečiąją dalį parašė Frydrichas Nyčė (Friedrich Nietzsche). Būtent jo pramintais takeliais galite leistis nuo „aukštutinio“ iki „žemutinio“ Eze. Nuorodas ir poeto (filosofo) mintis puikiai pamatysite kelionės metu. Įdomu tai, kaip tokio „kalibro“ kūrinį galima parašyti būnant Eze. Po šešerių metų autorius pasitraukė iš žmonių realiai suvokiančių, kas yra laimė gyventi, o galbūt priešingai – gavo „vilko bilietą“ iš ašarų pakalnės. Kad ir kaip bebūtų, eidami takeliais pagalvokite apie savo demonus, kurie priverčia jus būti vienu metu kalno karaliais ir našlaičiais. Kančia palengvinanti suvokimą – neatpirks nuodėmių, kurias daryti pašnibždės būtent JOS. Galvoje netelpančios mintys apie santykį tarp savęs ir pasaulio, tarp gėrio ir įjungus šviesą pranykstančio blogio.

dav
Panorama leidžiantis nuo kalno, Žydroji pakrantė, Prancūzija

Nusileidus prie Jūros, čia perėjus virš traukinio bėgių esančiu tilteliu – pateksite į mažą paplūdimį su skaidriu vandeniu. Puiki vieta atsigaivinti, kurioje net ir sezono metu nėra daug žmonių.

Kita mūsų stotelė – MENTONAS

Iš Nicos Mentoną galima pasiekti tuo pačiu autobusu, kuriuo vyktumėte į Monaką (numeris 100). Žemiau esančioje nuotraukoje primename iš kurios stotelės Nicoje išvyksta šis autobusas.

nicos-vieta

Kelionės trukmė iki Mentono autobusu gali užtrukti pusantros valandos, tačiau jei atsisėsite dešinėje autobuso pusėje (ne toje, kur sėdi vairuotojas) galėsite gėrėtis Prancūzijos žydrąja pakrante. Bent akimirkai leiskite sau pamiršti namus, pareigas ir tą pilką liūdną debesėlį, kuris lyg šešėlis persekioja jus. Kelyje iki Mentono pravažiuosite daug mažų miestelių ir tai kažkiek primins Amalfi pakrantę, Kampanijos regione Italijoje >>. Kad pajaustumėte tikrą Prancūzišką žavesį, ausyse būtinai turi skambėti akordeonas – tai neatsiejama žydrosios pakrantės dalis. Įdomu tai, kad anksčiau Mentonas buvo Monako karališkos šeimos vasaros rezidencija. Taigi labai įdomu savo akimis išvysti vietą, kur ilsėjosi tokio rango žmonės.

dav
Mentonas, Žydroji pakrantė, Prancūzija

Išlipame galutinėje stotelėje prie parkelio Jardins Bioves ir patraukiame link jūros. Mentone, net ir pačiam sezono įkarštyje žmonių daug mažiau nei Kanuose ar Nicoje. Keliaujant pakrante prieš akis iškyla tiek daug kartų matyti citrinų festivalio vaizdai. Būtent Mentonas turbūt visiems geriausiai žinomas, kaip kasmetis šios šventės rengėjas. Kam aktualu, tai 2019 m. šventė bus nuo vasario 16 iki kovo 3d. – ideali paskata apsilankyti Prancūzijoje. Ar šilta Mentone žiemą ir ankstyvą pavasarį? Tai ne Kanarų salos, tačiau čia, dėl iš šiaurės esančių kalnų (kurie užstoja vėjus žiemą) visada būna pora laipsnių šilčiau, nei tarkim Nicoje. Todėl mėgautis saule prasisagsčius lengvą žieminę striukę tikrai galima, o išgerti esspreso žvelgiant į jūrą – labai naudinga. Kodėl? Nes prisimenam, kaip nuostabu yra gyventi, laikinai kaip balionėlį paleidžiame savo pilkąjį palydovą į dangų, kuriame būdamas toks mažas jis pranyksta. Mūsų visos bėdos ir negandos, tik mums atrodo svarbios, o bendrame fone – bereikšmės.

dav
dav
Mentono ,,pilis“, Prancūzija

Įdomu tai, kad Mentone – pagrindinis pajamų šaltinis buvo ne turizmas, o citrusiniai vaisiai (būtent dėlto čia vyksta festivaliai). Tačiau viena ilga ir šalta žiema gali pakeisti žmonių įpročius ir likimus. Buvo sunaikinta (nušalo) didelis kiekis vaismedžių ir šiais laikais šis miestas tik bando atgauti buvusią didybę. Visas gyvenimas yra laviravimas tarp kraštutinumų ir tik retkarčiais patiriam nesvarumą – tampam neįpareigoti būti laimingi dėl kitų, ir tuo pačiu, tokie jaustis dėl savęs.

Praeiname muziejų (Jean Cocteau Museum), Bastioną – virtusį muziejumi ir pažvelgus į šiaurę pasimato du, virš senamiesčio iškilę statiniai: bazilika (Basilique Saint-Michel) ir bažnyčia (La Chapelle des Pénitents Blancs). Visi viešintys Mentone rekomenduoja pakilti vingiuojančiais laiptais vedančiais link barokinės Švento Michaelio Archangelo bazilikos. Varpinės bokštas iš tolo išsiskiria įvairiaspalvėmis čerpėmis dengtu kupolu. Bažnyčia pradėta statyti XVII amžiuje, tačiau prireikė poros šimtmečių, kad ji būtų baigta.

dav
Mentono paplūdimys ir senamiestis, Prancūzija
dav

Akimirkai stabtelim žvelgdami į ant kalno esantį senamiestį. Reikėtų būti atviram ir prisipažinti. Mentonas iš visų aplankytų miestelių turbūt patiko labiausiai. Kodėl? Greičiausiai psichologinių problemų vedamas Mentoną įsivaizduoju, kaip vartus į vaikystės pasakų valstybę. Valstybę su skaniausiais ledais, didžiausiomis picomis ir kasetiniame magnetofone su dideliais trūkčiojimais (du kartus klijuota juostelė) besisukančia Eros Ramazzotti kasete. Stovint  netoli Saint Michel skulptūros iš žvelgiant maždaug šiaurės rytų kryptimi – matosi tiltas. Už jo – kelias į Genują. Kelias į „Viešnios iš šiaurės“ istoriją su išplyšusiu septynioliktu puslapiu. Išpažintis kuriam laikui baigta, tačiau geriau nepasidarė.

Ką pamatyti Mentone be bažnyčių, bazilikos, paplūdimio, senamiesčio? Nuskambės gal kiek liguistai – tačiau rekomenduočiau kapines. XIII amžiuje Mentone ant kalno buvo pastatyta pilis, kuri dėl mieste vykusių karų buvo smarkiai suniokota. XV amžiaus pabaigoje buvo imtasi pilies atstatymo, tačiau nuo 1808 metų įstabus statinys virto kapinėmis. Dėl įspūdingų panoraminių vaizdų, kurie atsiveria nuo kalno, į kapines neretai užsuka turistai.  Užsukome ir mes čia dienos metu ( nors mintys apie apsilankymą čia naktį neapleido visos kelionės metu). Nuraminsiu visus, kad suvenyrų iš šios kelionės dalies tikrai neparsivežėm. Tačiau atmosfera tikrai subtili. Susilieja gyvenimas, amžinybė, mirtis, gėlių aromatas ir panoraminiai vaizdai į vieną potyrį, kurį labai sunku aprašyti. Ilgiau pabuvus čia, gali pasireikšti Nyčę kankinę simptomai, tačiau vieną kitą akimirką paskirkite kitokiam Mentonui. Ypač jaučiamas laikinumas ir dviejų žodžių kombinacija „kokybiškas gyvenimas“ sklando ore. Kitaip sakant kuo labiau nemėgsti žiemos, tuo labiau vertini maudymosi šortų išpardavimus.

dav
dav
dav

Valandėlę klaidžiojom senamiesčio gatvelėmis (ir čia iš tikrųjų klaidžiojom), nes navigacija nesugebėjo prasiskverbti pro magišką Mentono kupolą. Tačiau taip buvo tik dar įdomiau ir visiems rekomenduoju, turint laiko – pasiklyskite senamiestyje.

sdr
Mentono senamiesčio gatvelės

Vasara pietų Prancūzijoje. Viena įsimintiniausių kelionių aplankant Nicą >>, Monaką >>, Eze ir Mentoną. Tačiau kelionė tuo nesibaigia. Grįžus į Nicą planuojam kelionę į vakarus. Todėl kitame straipsnyje pasidalinsime kelionės įžvalgomis apie Kanus ir kvapų sostinę – Grasą.

Stiprūs Provanso kerai. Lankytinos vietos NICOJE >>

Pasaulio parfumerijos sostinė – GRASAS ir raudonu kilimu pasitinkantis festivalių miestas – KANAI

MONAKAS – ką veikti ir pamatyti vienoje mažiausių valstybių pasaulyje >>

Jei norite naujienas sužinoti pirmieji – spauskite ,,Like“ kurdabar.lt Facebook paskyroje  ir užsiprenumeruokite naujienas, kaip tai padaryti:

kaip sekti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s