Lankytinos vietos aplink Vilnių – MEDININKAI: pilis, apžvalgos bokštas, aukščiausias taškas Lietuvoje

Vos apie 30 km nuo Vilniaus nutolę Medininkai jus pirmiausia sužavės plotu didžiausia LDK mūrine pilimi. Mažai pasikeitusi nuo senųjų laikų, pilis nepaliks abejingų nei suaugusių, nei vaikų. Turiningam laisvalaikiui pritaikyta programa, leis sugrįžti į viduramžius ir netik praplėsite savo žinias, bet ir smagiai praleisite laiką. Kiek tolėliau nuo pilies – Juozapinės kalnas (šalia yra ir Aukštojas – aukščiausias taškas Lietuvoje). Pora kilometrų nuo kalno – apžvalgos bokštas, nuo kurio atsiveria Medininkų panorama ir tikrasis Lietuvos grožis. Aplankę Trakus, Kernavę būtinai užsukite į Medininkus – tai mūsų gyva istorija, apsupta nuostabios gamtos.

Medininkų pilis

Tikslus adresas: Šv. Kazimiero g. 2, LT-13192 Medininkų k., Vilniaus r.

GPS koordinatės: 54.540071, 25.651216

Kaina ir darbo laikas: http://www.medininkaipilis.lt

cof
cof
cof

Pirmą kartą pilis istoriniuose šaltiniuose paminėta tik 1387 m. Kryžiuočių ordino žvalgų kelių aprašymuose. Kryžiuočių ordinio pajėgos kartu su būsimuoju Lietuvos Didžiuoju kunigaikščiu, Jogailos broliu Švitrigaila, 1402 m. apgulė pilį. Manoma, tvirtovė labai nenukentėjo, kadangi nebuvo užimta. Po apgulties Lietuvos Didysis kunigaikštis Vytautas neapleido pilies, joje ne kartą lankėsi.

cof
cof
cof

Medininkų pilį sudaro 4 bokštai, 1,8–1,9 m storio ir iki 15 m aukščio sienos ir gynybiniai grioviai. Pagrindinis bokštas donžonas yra apie 30 m aukščio. Manoma, tvirtovė buvo pastatyta XIV a. pirmoje pusėje, valdant Lietuvos Didžiajam kunigaikščiui Gediminui (1316–1341). Pilis buvo vienas iš punktų, gynęs Lietuvos valstybę su sostine Vilniumi nuo Kryžiuočių ir Livonijos ordinų agresijos, galimo antpuolio iš rytų.

cof
cof

Šalia Medininkų pilies yra Medininkų kaimas. Gyvenvietė, kaip ir pilis, manoma, įsikūrė XIV a. I pus., Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino valdymo laikotarpiu. Iš pradžių Medininkuose gyveno tvirtovės įgulos šeimos nariai, amatininkai, žemdirbiai, po krikšto įsikūrė vienuoliai Augustionai. Būta ir Vytauto Didžiojo įkurdintų totorių, tačiau laiko tėkmėje jie pasitraukė į Nemėžį ir Keturiasdešimties Totorių kaimą, o juos mena tik antkapiniai akmenys su arabiškais raštmenimis.

Medininkų Švč. Trejybės ir Šv. Kazimiero bažnyčia

Tikslus adresas: Šv. Kazimiero g. 4, Medininkai 13192

cof

Medininkuose 1391 m. įkurta parapija ir pastatyta viena pirmųjų Lietuvos bažnyčių. Kurį laiką (išskyrus 1528–1540 m.) parapiją valdė reguliariųjų atgailos kanauninkų vienuolynas. Apie XVII–XVIII a. bažnyčios perstatymus duomenų nėra. 1655 m. ATR ir Maskvos karo metu bažnyčią nusiaubė Rusijos armija.

Nuo 1900 m. gyventojai ne kartą prašė valdžios leidimo pasistatyti bažnyčią. Nors 1907 m. patvirtintas naujos medinės bažnyčios projektas, bet iki 1915 m. statyti neleista. Medininkuose 1915 m. Šv. Mišias laikydavo Vokietijos kariuomenės katalikų kapelionas, vėliau – Tabariškių klebonas Mykolas Sopočka. Jis klojime įrengė koplyčią. 1916 m. ji įrengta kitame klojime, pastatyta varpinė. 1918 m. paskirtas klebonas Jonas Semaškevičius. 1922 m. gegužės 29 d. pašventinti dabartinės medinės bažnyčios pamatai. Ji pastatyta tik 1931 m.

Juozapinės kalnas

Adresas: Kalva yra Juozapinės kaime, apie 23,5 km į pietryčius nuo Vilniaus, netoli Baltarusijos sienos, apie 1 km į pietvakarius nuo Medininkų gyvenvietės.

cof

Įdomu tai, kad Medininkų aukštumos yra 300 metrų aukščiau už Baltijos jūrą. 160 metrų virš Gedimino pilies kalno ir 70 metrų aukščiau garsiojo žemaičių Medvėgalio. Tačiau būnant ten, to nesijaučia, nes didžiulės Medininkų aukštumos paviršius gana lygus, be ryškių pavienių kalvų. Medininkų aukštuma per 50-70 tūkstančius metų ne kartą keitė savo vaizdą ir kalvos galėjo siekti 400 metrų virš jūros lygio.

292,90 m virš jūros lygio Juozapinės kalva ilgai buvo laikoma aukščiausiu Lietuvos tašku. Bet 2004 m. Vilniaus Gedimino technikos universiteto specialistai nustatė, kad aukščiausias Lietuvos taškas yra netoliese esantis Aukštojas (293,84 m) ir antroje vietoje Kruopynės (Žybartonių arba Arklėnų) kalnas (293,65 m).

1990 m. ant kalno pastatytas paminklinis akmuo Lietuvos karaliui Mindaugui.

Aukštojas – Juozapinės apžvalgos bokštas

Apžvalgos bokšto adresas: Šalia Juozapinės, ant Aukštojo kalno

Apžvalgos bokšto GPS koordinatės: 54.527117, 25.626137

Apžvalgos bokšto aikštelės aukštis: 10m.

cof
cof

Aukštójas (arba Aukštàsis kálnas) – kalva, esanti Juozapinės kaime, ~24 km į pietryčius nuo Vilniaus, netoli Baltarusijos sienos, 3,5 km į pietvakarius nuo Medininkų, Medininkų aukštumos moreniniame masyve, Juozapinės draustinyje. Aukštojas yra aukščiausias Lietuvos taškas. Aukštis virš jūros lygio 293,84 m.

Juozapinės apžvalgos bokštas arba Aukštojo apžvalgos bokštas – tai nedidelis medinis bokštas šalia Medininkų pilies ant aukščiausiojo Lietuvos taško – Aukštojo kalvos. Užlipę ant bokšto būsite 300 metrų virš jūros lygio. Apžvalgos bokštai ir aikštelės – unikali proga pažvelgti į Lietuvos gamtą iš paukščio skrydžio. Kelių kilometrų spinduliu ištyrinėti ežerus ir miškus. Šalia bokšto galima pasigerėti netik miškais ir pievomis, bet ir besiganančių avių bandomis, kurios tikrai išprašys jus sustoti ir bent jau pasisveikinti.

cof

Informacija paremta šiais šaltiniais:

http://www.medininkaipilis.lt

http://www.trakaimuziejus.lt

https://lt.wikipedia.org/wiki/Juozapin%C4%97s_kalnas

Ką dar pamatyti aplink Vilnių

Trakai

cof

Trakai yra puiki turiningo savaitgalio idėja ar miestas, kurį su pasididžiavimu galite pristatyti užsienio draugams atvykusiems apžiūrėti Lietuvos. Miestas turtingas kultūriniu paveldu, o vasaros mėnesiais ir vandens pramogomis. Čia galite plaukioti jachtomis, irstytis valtimis jau nekalbant apie apžvalginius skrydžius oro balionu. Trakai garsėja ir karaimų palikimu – tradiciniu maistu. Populiariausi yra kibinai, kuriuos galite užsisakyti kiekvienoje kavinėje, tačiau autentiškų ir tradicijas išlaikiusių kibinų galite paragauti vos keliose, todėl nenuostabu, kad žmonių skaičius (šiltuoju metų laiku) čia ypatingai didelis.

Paskanavus autentiškų patiekalų, galite aplankyti penkias mūsų atrinktas miesto vietas, bet neapsiribokite vien jomis. Yra keletas muziejų (pačioje Trakų pilyje ir miestelyje), vienuolynas, bažnyčia, jau net nekalbant apie gamtos teikiamus malonumus. Čia nuolat organizuojami pažintiniai žygiai pėsčiomis, dviračiais.

Trakai – mūsų gyva istorija, kurią privalome saugoti ir ja dalintis. Atvykite su šeimomis ir draugais, pakvieskite senai matytus bičiulius čia praleisti bent pusdienį (yra įsikūrusių daug aukštos klasės viešbučių kurie mielai priims jus ir ilgesniam laikotarpiui) ir pažinkime Lietuvą.

TOP 5 lankomiausios vietos Trakuose >>

Kernavė

sdr

Senoji Lietuvos sostinė KERNAVĖ – ideali vienos dienos kelionės vieta. Juolab, kad be istorijos pažinimo muziejuose galėsite pramankštinti kojas laipiodami po penkis piliakalnius. Galėsite pasivaikščioti Balto kalno taku ir pasigerėti Neries panorama nuo šalia jo esančios apžvalgos aikštelės. Šalia muziejaus galėsite apžiūrėti viduramžių miesto fragmentus ar paprasčiausiai pailsėti nuo miesto šurmulio visame Pajautos slėnyje. Taigi jei buvote Trakuose, kurortiniuose Druskininkuose ar Birštone ir nežinote kur nuvykti savaitgalį – Kernavė yra numeris vienas, pagal poilsio ir gaunamų žinių santykį. Kernavės archeologinė vietovė liudija apie gyvenviečių raidą Baltijos regione maždaug 10 tūkstančių metų laikotarpiu. Istoriniuose rašytiniuose šaltiniuose Kernavė pirmą kartą paminėta 1279 metais.

Viduramžiai buvo išskirtinis laikotarpis Kernavei – vieno svarbiausių Lietuvos politinių ekonominių centrų klestėjimo ir, deja, žlugimo metas, palikęs neįkainojamas vertybes: penkių piliakalnių fortifikacinę sistemą, kapinyną su įstabaus grožio įkapėmis, sudegintų kunigaikščio pilių ir sunykusio amatininkų bei pirklių miesto liekanas. Centriniame Kernavės piliakalnyje, Aukuro kalne, stovėjusią kunigaikščio pilį saugojo keturių piliakalnių gynybinė sistema. Piliakalnių papėdėje Pajautos slėnyje ir viršutinėje Neries terasoje driekėsi pirklių bei amatininkų miestas, kuriame, kaip ir daugelyje viduramžių miestų, gyveno įvairių tautybių bei tikėjimų žmonės.

TOP 5 lankomiausios vietos Kernavėje! Ką pamatyti atvykusiems su šeima ar draugais>>

Pažintiniai takai aplink Vilnių

12.jpg

Daug keliaujant po svečias šalis galima padaryti daug išvadų, dėl lietuviško mentaliteto, bet nekabant apie neigiamus aspektus – atsigręžkime į gamtą. Bent dienai pamirškime „Wi-fi“ ir pasidžiaukime tuo, kas mums suteikta avansu. Tai yra mus supanti nuostabi gamta, gebėjimas pažinti metų laikus. Nustokime būti nelaimingais nepaisant visko ir su šeima išeikime pasivaikščioti, pasivažinėti dviračiais ar tiesiog pabūti žaliuojančių pušų, beržų, net mažiausių eglaičių apsuptyje.

Niekur toli skristi nereikia, kad įvertintume gamtos grožį. Šiame straipsnyje siūlome paklaidžioti pažintiniais takais Vilniuje ir Vilniaus rajone, o po to pasidalinti įspūdžiais kas labiausiai patiko, galbūt atradote dar įdomesnių vietų, kurias parekomenduotumėt kitiem. Taigi skaitome, vaikštome ir dalinamės mintimis!

Puikiam laisvalaikiui su šeima, net 10 pažintinių takų Vilniaus mieste ir rajone>>

Ilgiausias Lietuvos ežeras – Asveja ir pažintinis Dubingių piliavietės takas>>

Idėja savaitgalio išvykai – Dūkštos pažintinis takas, Neries regioniniame parke>>

Vilniaus miesto lankytinos vietos

.9.jpg

Šiais laikais atsitinka taip, kad pažįstame Londoną, Oslą ar Barseloną daug geriau, nei savo gimtosios šalies sostinę. O vis dėlto ir Vilnius turi ką pasiūlyti miesto svečiams ir patiems Vilniečiams!

Šiame straipsnyje stengsimės apžvelgti įdomiausias vietas Vilniuje, kurias būtina pamatyti viešint Lietuvos sostinėje. Čia tikrai neįtraukėm PC „Akropolis“ ar „Vichy“ vandens parko, bei panašių intelektualios ar išliekamosios vertės neturinčių objektų. Neįtraukėme muziejų, kiek toliau esančios  Trakų pilies, bei Kernavės piliakalnių, nes jiems bus atskiri straipsniai (jie to tikrai yra verti). Pateikiame trumpą objektų aprašymą, adresą, bilietų kainas ir darbo laiką.

Atraskime gražiausias Vilniaus vietas ar mėgaukimės vėl jomis, su nostalgijos prieskoniu.

TOP 15 lankomiausių vietų Vilniuje ir miesto apylinkėse!>>

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s