Salų dvaras Dviragio ežero apsuptyje

Šiltą vasaros vakarą, neturėdami konkrečių planų, sėdome į automobilį ir išsiruošėme pasivažinėti Rokiškio rajono apylinkėse, šiaurės rytų Lietuvoje, netoli sienos su Latvija. Pasiekę Kamajus pasukome į vakarus ir už 6 kilometrų privažiavome Dviragio ežerą, kurį dar vadina Ilgys arba Salų ežeru. Ežero šiaurės vakaruose yra 4 salos. Didžiausioje saloje (73 ha) įsikūręs Salų miestelis, kurį su krantu jungia tiltas rytuose ir pylimas vakaruose.

Saloje yra Salų šv. Kryžiaus bažnyčia, žymiosios 4 salų tuopos, biblioteka, vienas seniausių parkų Lietuvoje ir Salų dvaras kuris ir tapo pagrindiniu mūsų ramaus vakaro lankytinu objektu Rokiškio rajone.

Salų dvaras rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo XVI a., tada jis priklausė Radvilų giminės Nesvyžiaus atšakai. Valdant Radviloms stovėjo medinis dvaro sodybos pastatas bei buvo pradėtas formuoti miško parkas. 1806 m. dvarą nupirko Ignotas Marikonis, tuo metu buvo pastatyti klasicistinio stiliaus dvaro rūmai, pradėtas formuoti vaismedžių sodas. To meto kultūriniu centru dvaras tapo jį įsigijus Reinoldui Tyzenhauzui.  Jam mirus dvaro ir parko valdymą perėmė Marija Pžezdziecka. Buvo pastatyta Salų šv. Kryžiaus bažnyčia netoli dvaro rūmų. Dvare veikė Žemės ūkio mokykla, vėliau aštuonmetė ir pradinė mokyklos.

1997 m. ansamblis pripažintas architektūros, istorijos ir kraštovaizdžio vertybe.

Šiuo metu Salų dvare organizuojami kultūriniai renginiai, rengiamos tarptautinės vasaros mokyklos, muzikos festivaliai, kino stovyklos ir kiti dėmesio verti renginiai. Net ir nevykstant renginiams verta atvykti pasivaikščioti, pasimėgauti ramybe, praleisti vakarą prie ežero, jaukioje, sutvarkytoje teritorijoje.

Salų dvaro adresas: Kaštonų g. 13, Salos, Rokiškio r.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s